Chiny - Oczami ekspertów
Oczy świata są zwrócone na Chiny. I to w wielu różnych kontekstach. W C. Hartwig Gdynia zwykle, na co dzień, patrzymy na ten wielki kraj przez pryzmat spedycji, a także oczami naszych klientów, którzy widzą w Chinach ogromny potencjał rozwojowy dla swoich biznesów.
Dzisiaj proponujemy Państwu pogłębienie tego spojrzenia poprzez lekturę książek, których autorami są znawcy Chin.
Pierwszą pozycją, która zwróciła naszą uwagę, jest książka „Biznes w Chinach. Jak odnieść sukces w chińskim świecie”. Jej autorem jest Radosław Pyffel, analityk, konsultant, władający chińskim znawca Chin, który w Państwie Środka spędził wiele lat. Na potrzeby książki przeprowadził wywiady z 20 osobami z różnych branż, którzy w ostatnich latach „wpłynęli na chiński ocean”, zderzyli się z chińskimi realiami i odnieśli sukces, a teraz dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Autor zapytał ich m.in.: W jaki sposób rozmawiać z Chińczykami? Co wyróżnia chiński styl prowadzenia biznesu? Czym różni się chińska etykieta biznesowa od europejskiej? Na jakie wyzwania należy się przygotować, wchodząc na rynek chiński? Jakie są upodobania chińskich konsumentów? Czego spodziewają się w relacjach Polska–Chiny? Jaki wpływ wywrą Chiny na świat, Europę, Polskę, poszczególne branże i sektory?
„Biznes w Chinach” jest nie tylko kompendium praktycznej wiedzy o Państwie Środka i prowadzonym w nim biznesie, lecz także kroniką zmian ostatnich dekad i zapowiedzią przyszłości. Wydawca poleca ją każdemu, kto prowadzi biznes w Chinach, planuje nawiązać współpracę z Chińczykami albo styka się z nimi w swojej pracy.
W nocie wydawcy drugiej polecanej pozycji – „Nowy długi marsz Chiny ery Xi Jinpinga”, której autorem jest prof. Bogdan Góralczyk, jeden z najważniejszych europejskich sinologów, czytamy:
„Chiny nie są jednym z kolejnych, zwykłych państw na świecie, lecz państwem najludniejszym, w istocie kontynentem i ‘cywilizacją ubraną w szaty państwa’, która na dodatek, jak wykazują teraz wszystkie statystyki i dostępne dane, znajduje się w fazie kolejnego renesansu; tego renesansu, którego pandemia COVID-19 nie tylko nie przerwała, lecz wręcz przeciwnie – raz jeszcze wzmocniła kurs na jego osiągnięcie. Władze w Pekinie mają tego pełną świadomość. Przewodniczący Xi Jinping stwierdził wprost w początkach 2021 r., że ‘czas gra na korzyść Chin’. Ocenił, że ‘świat znajduje się obecnie w okresie bezprecedensowych turbulencji, niespotykanych w ostatnim stuleciu’. Wymienił wśród nich jako najważniejsze: pandemię koronawirusa, zakłócenia łańcuchów dostaw, pogorszenie stosunków z Zachodem oraz spowalniającą gospodarkę. Zgodnie z chińską filozofią taki kryzys, czy raczej zestaw zjawisk kryzysowych, to zarazem niebezpieczeństwo, jak i szansa. Chiny stawiają oczywiście na tę drugą kartę”.
Inny znawca Chin prof. hab. Michał Lubina, takimi słowami poleca tę lekturę: „Tradycyjne atuty Autora: świetny styl (zakończenie książki jest wprost rewelacyjne), dogłębna znajomość Państwa Środka i szeroka perspektywa łączą się tu zarówno ze śmiałymi, a w Polsce obrazoburczymi tezami, jak i z godnymi dyskusji wątkami (geopolityczne fragmenty tekstu zapraszają do debaty). Z Góralczykiem nie trzeba się we wszystkim zgadzać, ale należy go czytać”.
https://www.empik.com/nowy-dlugi-marsz-chiny-ery-xi-jinpinga-goralczyk-bogdan,p1286062007,ksiazka-p
Henry Kissinger, przez lata jeden z architektów amerykańskiej polityki zagranicznej oraz główny gracz w zakulisowych rozgrywkach dyplomatycznych, w książce zatytułowanej po prostu „O Chinach”, opisuje przeszłą i teraźniejszą politykę Chin, których wpływ na losy całego globu — w tym także Stanów Zjednoczonych — z roku na rok staje się coraz większy.
W nocie wydawcy czytamy: „Chiny: cywilizacja trwającą nieprzerwanie od tysiącleci, więź ze starożytną przeszłością, klasyczne zasady strategii i polityki. Stany Zjednoczone: nieco ponad dwieście lat państwowości, liberalizm, interwencjonizm. Ale dziś to dwa największe mocarstwa, od których zależy polityka całego świata. W przeszłości ‘świat chiński’ i ‘świat zachodni’ stykały się rzadko. Dziś technologia i zależności ekonomiczne wymuszają stały kontakt, ale rodzą też paradoks – choć coraz więcej jest możliwości współpracy, wzrasta też ryzyko konfliktu.
https://www.empik.com/o-chinach-kissinger-henry,p1144825418,ksiazka-p
Ostatnią pozycją, która zwróciła naszą uwagę jest książka, która zdobyła tytuł Książki Roku według "Telegraph" oraz "World Magazine". To „Ulica Wiecznej Szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” mieszkającego od lat w Szanghaju Roba Schmitza.
Autor poznał to miasto od podszewki – pisze wydawca. – Nawiązując bliskie, przyjacielskie relacje z sąsiadami, dowiadywał się coraz więcej o ich pragnieniach, zmaganiach, osiągnięciach i porażkach. Co dzień zaglądał do kwiaciarni Zhao, dumnej matki z determinacją zabiegającej o lepszą przyszłość dla swoich synów, zachodził na placki do wujka Fenga i obserwował kolejne chybione inwestycje jego żony, cioci Fu, gorliwej kapitalistki i świeżo nawróconej chrześcijanki, wpadał do baru Chen Kaia, zwanego CK, który ciągłymi eksperymentami z menu próbował trafić w gusta nowych szanghajczyków, odwiedzał Starego Kanga, desperacko walczącego o zachowanie domu ze skorumpowanymi urzędnikami i chciwym deweloperem.
Na stronach książki spotyka się kilka pokoleń Chińczyków, a w ich historiach odbijają się dzieje współczesnych Chin, od klęski głodu i rewolucji kulturalnej po politykę jednego dziecka. Dziś, w czasach dramatycznej transformacji, każdy z nich śni swój własny „chiński sen”.