IMO
Grupa robocza IMO dostała misję opracowania programu zadań wstępnych, które mają być realizowane do końca 2023 roku.
Robocza grupa Międzynarodowej Organizacji Morskiej spotka się w połowie listopada w celu ustalenia dalszych limitów dotyczących emisji ze statków gazów cieplarnianych.
Międzynarodowa Organizacja Morska w skrócie IMO (International Maritime Organisation) jest organizacją wyspecjalizowaną systemu Narodów Zjednoczonych, zajmującą się sprawami morskimi, w szczególności bezpieczeństwem na morzu oraz zapobieganiem zanieczyszczeniu środowiska morskiego przez statki.
Już blisko 2 lata temu organizacja ta zgodziła się na strategię ograniczenia emisji cieplarnianych gazów ze statków. Zakłada ona pomniejszenie całkowitej rocznej emisji gazów o minimum 50% do 2050 roku w porównaniu do poziomów z 2008 roku. Działania mają dążyć nawet do ich całkowitego wyeliminowania. Grupa robocza IMO dostała misję opracowania programu zadań wstępnych, które mają być realizowane do końca 2023 roku.
Międzysesyjna grupa spotka się już po raz szósty, by opracować plan krótkoterminowych działań realizujących strategię; od ograniczeń prędkości statków po bardziej ukierunkowane podejście przedstawione przez organizacje pozarządowe i kraje członkowskie. Po tym grupa ma przekazać swoje wnioski Komitetowi Ochrony Środowiska Morskiego, który jest który jest ostatecznym organem decyzyjnym w kwestiach dotyczących strategii.
Mimo satysfakcji z przyjęcia strategii IMO, jednak zdaniem ekologów, jej podejście jest zbyt kompromisowe i powinno być bardziej ambitne.