Magazynowanie
Magazynowanie może być również nazywane przechowalnictwem i ma za zadanie zapewnić wymagane i bezpieczne warunki do przechowywania oraz transportu materiałów.
Spis treści:
-
Czym jest magazynowanie?
-
Racjonalne przechowywanie towarów – efektywność gospodarki magazynowej?
-
Czym jest proces magazynowania i jakie czynności wchodzą w skład jego faz?
-
Systemy magazynowania
-
Klasyfikacja magazynów
-
Czy lokalizacja magazynów jest ważna?
-
Rynek powierzchni magazynowej- jak to wygląda w Polsce
-
System WMS- co to jest?
Czym jest magazynowanie?
Magazynowanie z definicji jest niczym innym jak zbiorem zadań, które są realizowane w procesie dostaw. Tak naprawdę ma swoje początki już podczas analizy zapotrzebowania na materiały (wszelkie plany produkcji, strategie dystrybucji i logistyki czy akcje promocyjne) i właśnie na ich podstawie tworzone są zamówienia. Na początku następuje przyjęcie, potem składowanie w odpowiednich warunkach, poprzez przygotowywanie do wysyłki i finalnie wydania towarów. Konieczność magazynowania w głównej mierze wynika z tego, iż czas produkcji poszczególnych dóbr nie zawsze pokrywa się z czasem ich konsumpcji.
Patrząc od strony logistycznej produkty, które znajdują się w magazynie, są w fazie względnego spoczynku. Mówi się tak o nich ze względu na to, że od strony logistyki, magazynowanie to niepożądane przestoje w
dostawie produktów. Przerwy te są jednak potrzebne, nieuniknione i aby cały proces prawidłowo funkcjonował należy się z nimi liczyć, i podejmować odpowiednie decyzje, które dotyczą gospodarki magazynowej.
Magazynowanie może być również nazywane przechowalnictwem, i ma za zadanie zapewnić wymagane i bezpieczne warunki do przechowywania oraz transportu materiałów.
Do głównych zadań magazynowania należą:
-
Utrzymywanie dóbr dla bieżących potrzeb gospodarstwa
-
Konfekcjonowanie- czyli pakowanie bądź też przepakowywanie produktów w taki sposób, aby nie zmienić ich cech fizycznych.
-
Konsolidacja- czyli technika przygotowywania produktów do wysyłki, polegająca na zgrupowaniu ich, nawet jeżeli pochodzą od różnych dostawców.
-
Dekonsolidacja- odwrotny proces do konsolidacji polegający na rozgrupowaniu większej części towaru na mniejsze, które mogą być wysłane do klientów
Racjonalne przechowywanie towarów – efektywność gospodarki magazynowej?
Podczas przechowywania towarów powinno się uzyskać najkorzystniejsze wyniki w określonym czasie, warunkach i ograniczeniach. W tym celu dostosowuje się rozstaw magazynów, i projektuje odpowiednie rozmieszczenie obiektów. Aby zrobić to prawidłowo należy określić:
-
rodzaj przechowywanych towarów, oraz ich właściwości fizykochemiczne
-
ilość towarów, które będą przechowywane
-
długość okresu w jakim będą składowane
-
cel magazynowania danych towarów, i wynikające z tego czynności magazynowe, które są konieczne
-
odległość magazynu od odbiorców i dostawców
-
warunki i zasady przechowywania
-
koszty eksploatacyjne oraz inwestycyjne magazynowania
-
stan i wielkość zaplecza magazynowego
-
formę wielkości magazynu ( czy jest własny/ wynajmowany)
Biorąc pod uwagę wszystkie te cechy należy pamiętać również, iż podstawowym kryterium oceny efektywności gospodarki, są jednostkowe koszty magazynowania i na ich wysokość wpływają czynności magazynowe takie jak; załadunek, rozładunek, pakowanie i rozpakowywanie, a także wykorzystanie powierzchni składowej i urządzeń magazynowych. Kontrolując wszystkie podane aspekty jest się w stanie zbudować dobrze działającą i efektywną gospodarkę magazynową.
Czym jest proces magazynowania i jakie czynności wchodzą w skład jego faz?
Proces magazynowania dzieli się na cztery fazy. Ich kolejność nie jest przypadkowa, gdyż razem tworzą nieprzerwalną całość, każda z nich następuje po sobie i wynika jedna z drugiej:
-
Przyjęcie towaru – faza rozpoczynająca cały proces magazynowania. Powinno być one potwierdzone dokumentem odbioru bądź przyjęcia składowanego dobra. Operacje, które wchodzą w skład tej fazy to m.in. rozładunek, kontrola towaru, a także przetransportowanie towaru do strefy składowania.
Towar, który zostaje przyjęty musi mieć skontrolowany stan fizyczny i odpowiednio posegregowany. Następnie zostaje przygotowany do składowania.
-
Składowanie towaru – to nic innego jak ulokowanie towaru w magazynie w uporządkowany sposób. Miejsce w którym towary są składowane nazywa się strefą składowania. Można wyróżnić składowanie blokowe, oraz rzędowe. Składując towar należy pamiętać jaka jest technologia składowania, warunki przechowywania, a także jakie są wymiary jednostek ładunkowych. Czynności wykonywane na tym etapie procesu magazynowania to załadowanie i rozładowanie regałów, konserwacja towarów i kontrola okresowa, jak i przemieszczanie dóbr do strefy kompletacji lub strefy wydań.
-
Kompletacja towaru: może być realizowana w strefie składowania lub również w strefie kompletacji, czyli specjalnie wydzielonej do tego typu działań pomieszczeniu. Polega na tym, aby towary składowane w magazynie zostały pobrane i zestawione według zamówienia odbiorcy. Czynności, które wykonywane są w trakcie tej fazy procesu magazynowania to m.in. obiór dóbr ze strefy składowania, przygotowywanie ładunków umożliwiający szybki pobór konkretnych jednostek zamówienia klienta, poprzez kompletowanie zamówienia, aż do sprawdzenia zgodności wydawanego towaru i spakowanie go w sposób bezpieczny i umożliwiający jego przewóz bez ryzyka jego uszkodzenia.
-
Wydawanie towaru: jest ostatnią fazą procesu magazynowania polegającą na wydawaniu towaru klientowi. Wydawane dobra mogą mieć taką samą formę, którą miały podczas przyjmowania towaru, i nie zmieniły swojej formy od trafienia na magazyn, bądź mogą być jednostkami ładunkowymi powstałymi w trakcie kompletacji. Każdy wydawany towar musi zostać odpowiednio zweryfikowany, i sprawdzony czy zgadza się z dokumentem wydania ( sposób oznakowania czy kompletność jednostek transportowych). Zweryfikowany towar zostaje wydany i załadowany na odpowiedni środek transportu.
Systemy magazynowania
Systemy magazynowania różnią się od siebie, gdyż możemy wyróżnić kilkanaście typów magazynów. Ich podział jest uzależniony od tego, jakimi kryteriami się kierujemy. Najczęstszymi kryteriami dzięki którym możemy zdefiniować modelowy magazyn to:
-
Typ konstrukcji - wyróżniamy tu otwarty, półotwarty a także zamknięty, podziemny oraz nadziemny.
-
Rozmieszczenie względem siebie stref magazynu - czyli układ przelotowy, gdzie strefa wydań i przyjęć znajdują się po dwóch stronach pomieszczenia. Układ kątowy, w którym strefa przyjęć i wydań sąsiadują ze sobą a także układ workowy. W tym ostatnim obie te strefy znajdują się po tej samej stronie. Wysokość składowania materiałów- niskiego składowania (do 4,2 metra), średniego składowania (od 4,2 do 7,2 metra) a także wysokiego składowania ( czyli od 7,2 aż do 25 metrów) Funkcja, którą pełnią- można wymienić tu m.in. rozdzielcze, dostawcze, przeładunkowe, produkcyjne, handlowe, kontenerowe i celne.
-
Klasyfikacja magazynów
Magazyny są obiektami, które można podzielić na klasy pamiętając o panujących standardach w każdej z nich. Do najczęściej stosowanej klasyfikacji należy A++, A+, A oraz B.
Jeśli magazyn ma być zaliczony do klasy A musi spełniać takie standardy jak to, aby lokalizacja miała wysoką dostępność infrastruktury drogowej, a w jego otoczeniu znajdowały się budynki przemysłowe czy obiekty handlowe. Powinien znajdować się w miejscu dobrze oświetlonym, ogrodzonym i chronionym całodobowo. Dodatkowo posiadać parking dla samochodów ciężarowych, osobowych i plac manewrowy. Przestrzeń biurowa w obiektach należących do tej klasy powinna wynosić od 5 do 10%. Umowę najmu w takim miejscu zawiera się minimum na 3 lata, gdzie dodatkowo zabezpieczona jest gwarancja bankowa.
Magazyny zaliczane do klasy B nie muszą spełniać takich wymogów, są one dla nich opcjonalne. Zazwyczaj są to obiekty starsze, które poprzez zmianę infrastruktury drogowej na przestrzeni lat zostały od niej oddalone. Przez to mogą być usytuowane w obrębie miast, co z kolei może być atutem dla innych branż jaką jest np. branża kurierska czy logistyczna. Kolejnym plusem może być krótszy okres umowy najmu, a także bardziej elastyczne warunki jego zawierania czy chociażby mniejszy koszt.
Czy lokalizacja magazynów jest ważna?
Analiza lokalizacji magazynu jest bardziej złożona i dłuższa, jeżeli pod uwagę brana jest większa firma, która co za tym idzie ma większy stopień dystrybucji. Aby analiza przebiegała prawidłowo powinno się podczas niej uwzględnić cztery czynniki: popyt, koszty, konkurencję i produkcję, a także kryterium finansowe i handlowe każdego z tych wyżej wymienionych czynników.
W odniesieniu do produktu należy określić jego rodzaj i ilość, która będzie magazynowana. Przeanalizować popyt na daną rzecz, liczbę i lokalizację konsumentów, wielkość zamówień a także ich ilość, stworzyć krzywą popytu i oszacować szybkość dostawy. Dodatkowo trzeba rozważyć lokalizację magazynu pod względem obsługi i efektywności, przeanalizować wszelkie koszty (infrastruktury, transportu, przeładowania, działalności a także wykupionych dodatkowych usług czy ubezpieczeń) . Oprócz analizy wyżej wymienionych aspektów warto również przeprowadzić dodatkowo analizę m.in. zdolności produkcyjnej firmy czy cech produktów.
Lokalizacja magazynów jest więc jednym z podstawowych aspektów, które powinny zostać brane pod uwagę gdy planuje się budowę obiektu. Jest to cecha, która nie tylko wpływa na konstrukcję, ale również na strategię, która może zaważyć na sukcesie bądź porażce firmy.
Rynek powierzchni magazynowej- jak to wygląda w Polsce?
Bazując na raporcie Polskiego Rynku Magazynowego w Polsce można stwierdzić, że rekordowa aktywność najemców, oraz zmiany w zachowaniach konsumentów to dwa czynniki, które spowodowały doskonałe wyniki na rynku powierzchni magazynowych w 2020 roku. Dodatkowo sytuacja wywołana pandemią COVID-19 nauczyła sektor logistyczno-produkcyjny szybko dostosować się do wymogów, które miały zapewnić bezpieczeństwo i przetrwanie w najbardziej wymagających czasach. Całkowite zasoby powierzchni magazynowej w Polsce pod koniec 2020 roku wynosiły 20,5 mln mkw, a w ciągu roku deweloperzy dostarczyli 2,1 mln mkw.
W 2021 roku można się spodziewać stopniowego wzrostu aktywności deweloperskiej, gdyż utrzymuje się silny popyt generowany przez najemców. Prognozy na ten rok są optymistyczne, gdyż rynek magazynowy udowodnił, że ma silne fundamenty i potrafi się dostosować do zmian, jeżeli najdzie taka potrzeba. Prognozowane jest, iż rynek ten będzie napędzany głównie przez firmy handlowe oraz logistyczne, a Polska zostanie ważną lokalizacją w Europie również jeśli chodzi o graczy międzynarodowych.
System WMS- co to jest?
Skrót WMS pochodzi od angielskiej nazwy systemu Warehouse Management System, i jest to program informatyczny dzięki któremu możliwe jest zaawansowane zarządzanie operacjami magazynowymi. Dzięki niemu można kontrolować i optymalizować procesy magazynowe poprzez urządzenia przenośne jak skanery czy tablety, a także na pulpicie. Wszystko w zależności od tego jaki jest rodzaj zadania, którym system ma zarządzać.
WMS jest programem logistycznym, który jest wyspecjalizowany i dedykowany do użycia w magazynach o różnej wielkości, i pełniących różną funkcję. Bardzo często jest integrowany z systemem ERP, i jeżeli między nimi zachodzi sprawna wymiana danych to można dzięki temu zautomatyzować przepływ towarów w magazynie. Jeśli system zostanie odpowiednio wdrożony, to jest w stanie usprawnić i przyspieszyć większość procesów logistycznych, które zachodzą w magazynie. Dodatkowym atutem jest to, że Warehouse Management System może zarządzać w tym samym czasie wieloma magazynami.