O Chinach w mediach w grudniu
Na koniec roku przygotowaliśmy dla Was subiektywny przegląd pozytywnych wiadomości z Chin :-)
Tańsze wizy dla Polaków
Zaczynamy od dobrej wiadomości dla Polaków, czyli niższej ceny za wizę do Państwa Środka. Na początku grudnia gazetaprawna.pl poinformowała, że chińskie władze obniżyły tymczasowo o 25 proc. opłaty wizowe dla podróżnych m.in. z Polski, Japonii, Meksyku, Wietnamu i Filipin. To kolejna decyzja Pekinu na rzecz przyciągnięcia turystów z zagranicy po zniesieniu w listopadzie obowiązku wizowego dla obywateli kilku innych państw.
Ambasada ChRL w Polsce podała, że aby usprawnić przepływ osób pomiędzy Chinami i zagranicą, w okresie od 11 grudnia 2023 roku do 31 grudnia 2024 roku obniżone opłaty wizowe dla obywateli krajów strefy Schengen będą stanowić równowartość 195 zł.
https://fpg24.pl/chiny-szerzej-uchylaja-drzwi-obcokrajowcom/
Chińscy naukowcy odwrócą proces starzenia
Jeśli marzycie o wiecznym życiu, śledźcie poczynania chińskich naukowców, którzy twierdzą, że udało im się znaleźć sposób na skuteczne odwrócenie starzenia i sugerują, że ich przełomowa terapia to ogromny skok ludzkości w kierunku uzyskania nieśmiertelności.
Nowa terapia wodorowa ma pomóc nie tylko w odwracaniu skutków starzenia, ma też zapobiegać schorzeniom związanym z wiekiem, takim jak choroba Alzheimera. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Comunications”.
Chiński Internet najszybszy
W Chinach uruchomiono najszybszą na świecie linię Internetu nowej generacji, osiągającą prędkość 1,2 terabita (1200 gigabitów) na sekundę. To ponad 10 razy więcej od istniejących standardów. Linia, która została oddana do użytku dwa lata wcześniej, niż przewidywali eksperci branżowi, połączyła stolicę kraju Pekin z WuHan, stolicą prowincji HuBei w środkowych Chinach i z Kantonem/GuangZhou, stolicą prowincji GuangDong na południu. Łączna długość kabli światłowodowych o ultraszybkiej przepustowości wykorzystanych do utworzenia tego połączenia przekracza 3000 km.
Innowacyjna struktura sieci, która łączy wymienione miasta, stanowi część infrastruktury Technologii Internetu Przyszłości. Jest to 10-letni projekt i najnowsza wersja krajowej sieci edukacyjnej i badawczej.
https://chiny24.com/wiadomosci/najszybszy-internet-w-chinach-i-nie-tylko
Czy Chiny wyjdą z kryzysu w 2024 roku?
Dość optymistyczne wiadomości popłynęły jeszcze w listopadzie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który zrewidował w górę swoje prognozy wzrostu dla Chin na ten rok, podnosząc je do 5,4 proc., przypisując tę korektę „silnemu” odbiciu po pandemii COVID-19.
W 2024 r. chiński rząd chce monitorować zniszczony rynek nieruchomości i spełniać rozsądne potrzeby finansowania firm zajmujących się nieruchomościami. Chiny mają też w planach inwestycje w inteligentne domy, rekreację, turystykę i wydarzenia sportowe. Jak stwierdzili przedstawiciele Komunistycznej Partii Chin, w nowym roku kraj zamierza przejść z fazy powrotu po pandemii do trwałego wzrostu konsumpcji.
Chińczycy zbudują największy na świecie kontenerowiec z napędem jądrowym
Na zakończenie informacja bardziej zbliżona do naszej branży. China State Shipbuilding Corporation (CSSC), jedna z największych grup stoczniowych w Chinach zaprezentowała projekt budowy największego na świecie kontenerowca z napędem jądrowym. Kontenerowiec o pojemności 24 tys. TEU będzie wykorzystywał reaktor chłodzony stopionymi solami – MSR (Molten Salt Reactor) i został zaprojektowany tak, aby osiągnąć zerową emisję podczas cyklu operacyjnego. Wstępne zatwierdzenie dla stoczni CSSC Jiangnan Shipbuilding wydało towarzystwo klasyfikacyjne DNV.
Reaktory ze stopionymi solami (Molten Salt Reactor – MSR) należą do IV generacji reaktorów jądrowych. Wykorzystują ciekłą mieszaninę soli zarówno jako paliwo, jak i chłodziwo. Paliwo, które jest rozpuszczone w soli, umożliwia lepszą kontrolę i wydajność reakcji jądrowej, zapewniając m.in. większe bezpieczeństwo.