O Chinach w listopadowych mediach
Coraz więcej chorych w Chinach i w Europie
Koniec listopada przyniósł niepokojące doniesienia o rosnącej liczbie zachorowań, głownie dzieci, na choroby układu oddechowego. Pierwsze informacje dotyczyły Chin, kolejne odnosiły się już do krajów Europejskich.
Wzrost liczby pacjentów z chorobami układu oddechowego jest powiązany z jednoczesnym występowaniem kilku znanych już rodzajów patogenów, takich jak bakteria mycoplasma pneumoniae, wirusy RSV i SARS-CoV-2, czy przede wszystkim wirus grypy – tak chińskie ministerstwo zdrowia odpowiedziało na apel Światowej Organizacji Zdrowia o informacje na temat niewyjaśnionych przypadków zapalenia płuc u najmłodszych na północy kraju.
W ocenie departamentu WHO ds. gotowości i zapobiegania epidemiom i pandemiom obecna sytuacja w Chinach „nie wskazuje na pojawienie się nowego patogenu”.
Niektórzy obawiają się jednak, że urzędnicy w Chinach ukrywają przed światową opinią publiczną wczesne stadia kolejnej epidemii — podobnie, jak było na początku pierwszej fali zachorowań na COVID-19.
Niespotykany wzrost liczby przypadków zachorowań pojawił się w Holandii i Irlandii. Według holenderski Instytutu Badań nad Usługami Zdrowotnymi (NIVEL) w Utrechcie, w jednym tygodniu na zapalenie płuc zachorowało 80 na 100 tys. dzieci w wieku od pięciu do 14 lat.
Chiny imponują technologicznie
Według raportu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, Chiny po raz pierwszy wyprzedziły Stany Zjednoczone pod względem liczby klastrów naukowo-technologicznych w setce największych na świecie. Chiny mają obecnie 24 klastry naukowo-technologiczne w pierwszej setce, podczas gdy Stany Zjednoczone zajmują miejsce 21. Wśród pięciu najbardziej wydajnych klastrów na świecie aż trzy znajdują się w Chinach: Shenzhen-Hongkong-Guangzhou (2. miejsce), Pekin (4. miejsce) i Szanghaj-Suzhou (5. miejsce).
Chiny odnotowały też duże postępy w globalnym indeksie innowacyjności – zajmują 12. miejsce (w 2013 r. zajmowały 35. miejsce), wyprzedzając Japonię. Są także wiodącym inwestorem w badania i rozwój. W 2022 roku wydatki na ten cel wyniosły 3 biliony juanów (ok. 1,8 biliona złotych), co stanowi wzrost o 15,5% w porównaniu z rokiem poprzednim.
Jedną z technologicznych inwestycji Chin jest budowa pierwszego na świecie komercyjnego podwodnego centrum danych u wybrzeży Sanya, nadmorskiego miasta na południe od wyspy Hainan.
Jak donosi China Central Television (CCTV), każda z jednostek przechowywania danych może przetworzyć ponad 4 miliony obrazów w wysokiej rozdzielczości w 30 sekund, a wydajność szacowana jest na poziomie 60 000 współpracujących ze sobą standardowych komputerów stacjonarnych.
https://chiny24.com/news/chiny-nowy-lider-innowacji
Chiny budują wielki okręt
Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) udostępniło zdjęcia satelitarne, które pokazują, że w stoczni Jiangnan Chiny budują zaawansowany okręt specjalnego przeznaczenia.
Mierząca około 224 metrów długości jednostka pasuje do profilu teleskopowego okrętu obserwacyjnego trzeciej generacji i typu Yuan Wang. Będzie mogła przyjąć na pokład do trzech dużych anten, co znacząco zwiększy zdolności obserwacyjne i wsparcia informacyjnego. Jednostka będzie też mogła śledzić satelity, rakiety nośne i wystrzelone pociski.
Okręt ma być połączeniem najnowszych technologii z różnych dziedzin, m.in. budowy statków, śledzenia i kontroli w przestrzeni kosmicznej, meteorologii nawigacyjnej, które umożliwią Chinom zbieranie cennych danych wywiadowczych, zarówno w czasie wojny, jak i pokoju.
https://www.chip.pl/2023/11/chiny-wielki-statek-yuan-wang-szpieg
Większy smog oznaką gospodarczego przyspieszenia
Według DataTrek Research rosnące zanieczyszczenie powietrza w pięciu największych miastach Chin pozwala przypuszczać, że gospodarka tego kraju wkrótce odnotuje gwałtowny wzrost. Jakość powietrza pogarsza się, bo coraz więcej fabryk zwiększa produkcję, coraz więcej konsumentów podróżuje i coraz więcej ludzi konsumuje. DataTrek Research prognozuje też wzrost cen ropy naftowej.
Chociaż wskaźniki nadal są niższe od poziomów zanieczyszczenia obserwowanych w 2019 r., to są one znacznie wyższe niż w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Zdaniem DataTrek Research trzeba będzie poczekać kilka tygodni, aby wzrost zanieczyszczenia powietrza w Chinach znalazł swoje odzwierciedlenie w oficjalnych danych gospodarczych.
— Powolne wychodzenie kraju z przedłużającego się przestoju związanego z pandemią było widoczne na niebie nad głównymi miastami kraju, na długo przed tym, jak pojawiło się w oficjalnych danych gospodarczych. Potwierdza to naszą podstawową tezę, że odczyty zanieczyszczenia powietrza mogą dać inwestorom wczesną informację na temat gospodarki danego kraju — powiedział Nicholas Colas, współzałożyciel DataTrek Research.
Chińskie miasta-widma
W Chinach buduje się na potęgę – niezamierzonym efektem jest co najmniej 50 miast-duchów. Mają kompletną infrastrukturę – szpitale, szkoły, parki i centra handlowe, sieć transportową, a w biznesowych dzielnicach znajdują się drapacze chmur. Brakuje tylko mieszkańców.
W 2021 roku portal Business Insider podał, że w 2020 roku „jedna piąta lokali w Chinach – co najmniej 65 milionów mieszkań – jest pusta”, wystarczająco, aby pomieścić całą populację Francji.
Przykładem jest miasto Ordos, położone w zachodniej części autonomicznego regionu Mongolia Wewnętrzna w północnych Chinach. Inwestycja pochłonęła ponad miliard dolarów. Miasto zaprojektowano na milion mieszkańców, ale do tej pory zamieszkało tam niecałe 2 tys. osób.
Kolejny przykład to luksusowe osiedle pałacowych domów wybudowanych w europejskim stylu dla wyższych warstw społeczeństwa wokół wzgórz Shenyang (około 600 km na północny wschód od Pekinu). Osiedle składa się z 260 willi, jednak obecnie ich jedynymi mieszkańcami są stada bydła, garstka rolników i okazjonalni poszukiwacze przygód wędrujący niczym duchy po łukowatych werandach i kamiennych fasadach pustych willi.
https://biznesalert.pl/chiny-miasto-widmo-budownictwo-rynek-nieruchomosci/