O Chinach w mediach w kwietniu
W kwietniowych mediach Chiny pojawiały się głównie w kontekście wojny w Ukrainie i ich roli jako mediatora między Moskwą i Kijowem, a także w związku z nasilającym się napięciem na linii Chiny – Tajwan. Wiele doniesień poświęconych było tematom technologicznym. Pojawił się też wątek covidowy.
Czy Chiny pomogą zakończyć wojnę?
Zdaniem Erica Mamera, rzecznika Komisji Europejskiej przywództwo Chin musi wykorzystać swoje wpływy, aby doprowadzić Rosję do zakończenia wojny napastniczej, przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy i poszanowania jej suwerenności, co jest podstawą sprawiedliwego pokoju.
O aktywności Chin w tej kwestii może świadczyć rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Xi Jinpingiem. „Wierzę, że ta rozmowa, podobnie jak nominacja ambasadora Ukrainy w Chinach, będzie silnym impulsem dla rozwoju relacji dwustronnych” – napisał Wołodymyr Zełenski.
O rozmowie prezydentów Xi i Zełenskiego informowały także chińskie media państwowe. Xi Jinping zapowiedział, że specjalny wysłannik Chin odwiedzi Ukrainę, aby rozmawiać o sposobach rozwiązania konfliktu z Rosją.
Chiny-Tajwan – rośnie napięcie
Resort obrony Tajwanu poinformował, że wyspę okrążył chiński dron bojowy nowego rodzaju, który według państwowych mediów ChRL może przenosić więcej uzbrojenia niż poprzednie modele.
Ministerstwo obrony podało też w codziennej aktualizacji na temat chińskich działań wojskowych wokół wyspy, że w ciągu doby 19 chińskich maszyn latających naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu.
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/8707512,tajwan-chiny-dron-bojowy.html
Interesującą analizę sytuacji znajdujemy w portalu wiadomosci.gazeta.pl.
Pomimo regularnie pojawiających się alarmistycznych twierdzeń, wojna Chin z USA o Tajwan nie jest za rogiem. Owszem Pekin ma coraz więcej siły i używa jej w bardziej agresywny sposób, ale to jeszcze nie przesądza sprawy. Sytuację na linii Chiny-Tajwan-USA trzeba jednak obserwować, bo skutki potencjalnej wojny przyćmiłyby efekty tej w Ukrainie.
Konflikt o tę bardzo nam odległą wyspę miałby skutki o skali globalnej. Takie, które mogłyby silnie wpłynąć na gospodarkę Polski i nasze życie, ze względu na znaczenie wszystkich zaangażowanych państw w globalnej gospodarce. Dla przykładu Chiny są drugim największym źródłem towarów importowanych do Polski. Mikroprocesory z Tajwanu większość z nas ma wokół siebie w smartfonach, samochodach i wszelkich innych urządzeniach zawierających elektronikę.
Dodatkowo Chiny będące w otwartym konflikcie z USA najpewniej mocno zacieśniłyby relacje z Rosją. Odrzucając aktualną politykę dwuznaczności i zbrojąc Rosjan. Mielibyśmy więc do czynienia z USA skupionymi na Pacyfiku i wzmocnioną Rosją.
Chiny testują 6G
Sieć 5G wciąż jeszcze nie zdążyła się upowszechnić, a pierwsze podmioty już zajmują się pracami nad 6G. Chińscy naukowcy przetestowali nową technologię – 6G może już konkurować z łącznością światłowodową.
Pierwsza komercyjna sieć 5G została udostępniona na początku 2019 roku w Korei Południowej. Rok później pojawiła się w Polsce, ale wciąż nie zdążyła osiągnąć pełni możliwości (przede wszystkim z powodu nieudostępnienia częstotliwości dedykowanych 5G). Najnowsze osiągnięcie chińskich specjalistów pokazuje, jaki przełom czeka nas już za kilka lat.
Chińska baza na Księżycu
Naukowcy twierdzą, że w ciągu najbliższych 5 lat Chiny mogą rozpocząć na Księżycu budowę bazy z cegieł z miejscowej gleby. Zaniepokojona NASA spodziewa się sporu o terytorium księżycowe.
Chiny poczyniły duże postępy w eksploracji kosmosu, ostatnio uruchamiając własną załogową stację kosmiczną. Wcześniej szef NASA stwierdził, że Chiny mogą próbować zająć bogate w zasoby obszary Księżyca, jeśli dostaną się tam pierwsi.
Wiadomość ta pojawiła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak administrator NASA, Bill Nelson, ostrzegł, że Chiny mogą chcieć rościć sobie prawo do bogatych w zasoby obszarów Księżyca.
Kosmiczna elektrownia
Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna informuje, że Chiny zamierzają ukończyć kosmiczną elektrownię o mocy kilku gigawatów.
Projekt kosmicznej elektrowni słonecznej polega na zainstalowaniu specjalnych paneli PV w przestrzeni kosmicznej, a następnie przesłanie energii bezprzewodowo do innego celu w kosmosie lub użytkowników na powierzchni Ziemi. Choć koncepcja pozornie należy do sfery science fiction, to wiele krajów już podejmuje działanie w tej sferze.
https://biznesalert.pl/chiny-kosmicznaelektrowniasloneczna-kosmos-cnsa/
Chiny znoszą testy PCR dla przyjeżdżających podróżnych
Koniec kwietnia to koniec obowiązkowych testów PCR dla podróżujących do Chin. Przyjeżdżający będą musieli jedynie przedstawić wynik negatywnego testu antygenowego wykonanego w trybie pilnym. Przypomnijmy, że chociaż Chiny ogłosiły zniesienie ograniczeń związanych z COVID-19 już w styczniu br., nadal wymagały, aby podróżni przed przyjazdem do kraju przedstawili wynik negatywnego testu PCR.
Walka z covid w chińskim podręczniku
W podręczniku do historii dla uczniów klasy ósmej w Chinach pojawił się fragment mówiący o walce chińskiego rządu z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Fragment ten wywołał gorącą debatę wśród chińskich internautów. Niektórzy komentujący kwestionują to, czy krótka charakterystyka sposobu walki z pandemią w wykonaniu chińskich władz jest prawdziwa. Wcześniej Komunistyczna Partia Chin ogłosiła „zdecydowane zwycięstwo” w walce z wirusem.
https://www.rp.pl/polityka/art38404121-chiny-wojna-z-covid-trafila-do-podrecznikow