O Chinach w mediach w kwietniu
Z czym musi mierzyć się chińska klasa średnia?
Szacuje się, że w Chinach w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba osób o średnich dochodach ulegnie podwojeniu a siła tej grupy będzie jednym z głównych powodów wzrostu gospodarczego w państwie. Jednak klasa średnia stoi w obliczu problemów, takich jak kryzys na rynku nieruchomości, spadki płac i rosnące nierówności dochodowe. Ponadto, wiele osób nadal doświadcza trudności bytowych, a nawet pomimo oficjalnego ogłoszenia likwidacji ubóstwa, wielu Chińczyków nadal żyje poniżej granicy ubóstwa. W międzyczasie, starzejące się społeczeństwo stwarza wyzwania dla emerytów, takie jak dostęp do opieki zdrowotnej i opieki nad osobami starszymi. Rząd podejmował próby łagodzenia rosnących nierówności majątkowych za pomocą kampanii politycznych, jednakże te działania nie przyniosły oczekiwanego efektu. Pomimo wysiłków w promowaniu idei "wspólnego dążenia do dobrobytu", nierówności nadal się pogłębiają.
https://chiny24.com/wiadomosci/chiny-klasa-srednia-pod-presja-i-nierownosci-dochodowe
Zaskakujący ruch Agencji ratingowej - obniżenie perspektywy dla Chin
Agencja ratingowa Fitch zmieniła swoją perspektywę ratingu kredytowego dla Chin na negatywną Uzasadnieniem tak nieoczekiwanego ruchu ma być ryzyko dla finansów publicznych po przejściu gospodarki na nowy model wzrostu, który przez rząd jest uważany za bardziej zrównoważony. Prognozowania agencji ratingowej zakładają , że deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie w 2024 roku z 5,8 proc. PKB do 7,1 proc. Po ogłoszeniu zmiany ratingu, Ministerstwo Finansów Chin oświadczyło, że ubolewa nad decyzją agencji Fitch i obiecało, że podejmie kroki w celu zapobiegania ryzyku związanemu z długiem samorządów lokalnych i eliminowania go. Aktualnie rating IDR Chin jest podtrzymany na poziomie „A+”.
Historyczny rekord chińskiej waluty
Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do wyjątkowej sytuacji, w której międzynarodowe sankcje odcięły rosyjski sektor bankowy od międzynarodowego systemu komunikacji międzybankowej. W odpowiedzi na to, największy bank Rosji otworzył rachunki bankowe w walucie chińskiej, co umożliwiło dokonywanie rekordowej liczby rozliczeń w juanach za pośrednictwem systemu SWIFT. W efekcie udział chińskiej waluty w międzynarodowych transakcjach wzrósł do 4,69%. Inwazja Rosji na Ukrainę otworzyła możliwość dla Chin do zrealizowania swoich największych ambicji: osłabienia dominacji amerykańskiej waluty w światowym systemie finansowym.
Rozmowa ministrów obrony Chin i USA kluczem do pokojowego współistnienia?
W ostatnim tygodniu miała miejsce wideo rozmowa pomiędzy ministrem obrony USA a Chin. Omawiano w niej kwestie dotyczące Tajwanu, rosyjskiej inwazji na Ukrainę oraz sytuacji na Morzu Południowochińskim, gdzie dochodziło do incydentów z udziałem okrętów wojennych Chin i Filipin, będących sojusznikiem USA. Chińskie media donoszą, że minister Dong Jun podkreślił potrzebę budowania wzajemnego zaufania między Chinami a USA poprzez pragmatyczną współpracę wojskową oraz unikanie konfliktów i konfrontacji. Dodatkowo podkreślono konieczność wspólnego poszukiwania sposobów na pokojowe współistnienie.
Ogromna ulewa w chińskiej prowincji
18 kwietnia w najbogatszej i jednej z najbardziej zaludnionych prowincji w Chinach rozpoczęły się intensywne opady deszczu, które skłoniły władze do przeprowadzenia ewakuacji dziesiątek tysięcy mieszkańców. Władze lokalne, mając świadomość osiągnięcia krytycznego poziomu wód w rzekach Xijiang i Beijiang oraz ich dopływach, ostrzegają przed nadchodzącą "powodzią stulecia" i apelują o rozpoczęcie planowania kryzysowego w celu zapobieżenia katastrofom naturalnym. Sytuacja ta podkreśla pilną potrzebę działań zapobiegawczych i przygotowań do skutecznego zarządzania kryzysowego w obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/powodz-w-chinach-sa-ofiary-tysiace-ewakuowanych/nebemzj
Kosmiczny wyścig
Ponad 50 lat temu Neil Armstrong wraz ze swoją ekipą wylądował na Księżycu. Od tamtej pory cały świat zastanawia się kto dokona tego po raz kolejny. Stany Zjednoczone ogłosiły, że plan ten zrealizują w 2026 roku, natomiast Chiny zadeklarowały ukończenie swojej pierwszej misji załogowej do 2030 roku. Dodatkowo planują ustanowić swoją bazę na Księżycu w ciągu najbliższych pięciu lat. Stany Zjednoczone obawiają się, że jeśli Chiny osiągną swój cel, mogą próbować rościć sobie prawa do Srebrnego Globu, tak jak próbowały przejąć suwerenność Wysp Spratly i domagały się prawa do całego terytorium w obrębie "linii dziewięciu kresek". Warto pamiętać, że oba kraje są sygnatariuszami traktatu o przestrzeni kosmicznej z 1967 r., który zabrania umieszczania broni i baz wojskowych w kosmosie.