O Chinach w mediach w lipcu
O Chinach w lipcowych mediach
Chiny stały się największym na świecie rynkiem pojazdów elektrycznych, zostawiając w tyle inne kraje oferujące wiele zachęt, które mają pobudzić sprzedaż elektryków. Na dodatek hamują tempo rozwoju elektromobilności w Europie ograniczając eksport metali mających kluczowe znaczenie dla przemysłu półprzewodników. Państwo Środka może też całkiem niedługo stać się drugim krajem w historii, który wyśle człowieka na księżyc, a na chińską stację kosmiczną mają trafić… ryby. Te spektakularne doniesienia w niewielkim stopniu odwracają jednak uwagę od złych informacji gospodarczych. Chinom grozi deflacja, a w czerwcu – licząc rok do roku spadł zarówno chiński eksport, jak i import. Dla nas natomiast są i dobre wieści: Chińczycy rozsmakowali się w polskich serach i borówkach amerykańskich z Polski.
O tym, między innymi donosiły w kontekście Chin media w lipcu.
Chiny największym rynkiem samochodów elektrycznych i ciąg dalszy wojny technologicznej
W zeszłym roku samochody elektryczne stanowiły jedną czwartą wszystkich samochodów osobowych sprzedanych w Chinach – czytamy na portalu forsal.pl. Udział pojazdów EV w sprzedaży nowych aut w Chinach był znacznie wyższy niż w innych krajach. W USA jeden na siedem sprzedanych samochodów miał napęd elektryczny, natomiast w Europie jeden na osiem nowych. Eksperci przewidują, że do 2030 roku w Chinach elektryki będą stanowiły nawet 90 proc. wszystkich sprzedanych aut. Łącznie z hybrydami typu plug-in, sprzedaż ekologicznie czystych samochodów w Chinach osiągnęła w 2022 roku 5,67 miliona, co stanowi ponad połowę wszystkich globalnych dostaw.
Na początku lipca Chiny poinformowały o ograniczeniu eksportu związków galu i germanu – donosi portal energetyka24.com. Eksporterzy tych metali będą musieli uzyskać od ministerstwa pozwolenie na wywóz i wskazać, do jakich celów planowane jest ich wykorzystanie. Kontrole obejmą osiem związków chemicznych galu i sześć germanu, które mają wiele specjalistycznych zastosowań w produkcji półprzewodników, sprzętu telekomunikacyjnego i wojskowego oraz samochodów elektrycznych.
Chiny w kosmosie
Do 2030 roku Chiny chcą wysłać na księżyc swoich astronautów – informuje portal rp.pl. Misja jest częścią projektu stworzenia księżycowej stacji badawczej i ma na celu zbadanie, w jaki sposób najlepiej zbudować obiekt i przeprowadzić zadania związane z eksploracją Księżyca.
Dwie rakiety nośne wyślą lądownik księżycowy i załogowy statek kosmiczny na orbitę księżycową. Po zadokowaniu, chińscy astronauci na pokładzie statku kosmicznego wejdą do lądownika, który posłuży do zejścia na powierzchnię Księżyca.
Natomiast portal spcace24.pl donosi, że Chińczycy zamierzają wysłać na swoją stację kosmiczną Tiangong kilka ryb słodkowodnych o nazwie danio pręgowane (w jęz. angielskim - zebrafish), aby zbadać interakcje między rybami a mikroorganizmami w małym zamkniętym ekosystemie.
Problemy gospodarcze Państwa Środka
W chińskiej gospodarce nic nie idzie obecnie dobrze – ostrzega portal businessinsider.com.pl. Od pocovidowego otwarcia Chiny zmagają się ze słabnącym wzrostem gospodarczym, spadającym kursem juana i gwałtownym spadkiem produkcji przemysłowej. Teraz do długiej listy problemów mogą dodać deflację. Według opublikowanych niedawno danych koszt przeciętnego chińskiego koszyka zakupów pozostał taki sam w czerwcu, podczas gdy indeks cen producentów gwałtownie spadł.
Na dodatek – jak informuje portal money.pl – chiński eksport w czerwcu br. spadł o 12,4 proc. rok do roku, a import o 6,8 proc. Dane są znacznie gorsze niż prognoza, która w przypadku eksportu zakładała spadek o 9,5 proc., a importu o 4 proc. W czerwcu odnotowano najmocniejsze osłabienie chińskiego eksportu od trzech lat, czyli od początku pandemii COVID-19.
Chińczycy polubili polskie sery i amerykańskie borówki
Chińczycy rozsmakowali się w serach Spomleku, które trafiły do sklepów w Szanghaju – czytamy na portalu dziennikwschodni.pl. Statystyczny Chińczyk spożywa rocznie około 0,2 kg sera żółtego, podczas gdy Europejczyk prawie 19 kg. Popularność sera w Chinach może rosnąć wraz ze wzrostem popularności zachodnich dań, takich jak pizza, spaghetti czy kanapki. Sery w Chinach to wciąż produkty dość drogie. Dominujące rodzaje to gouda, edam, cheddar, mozzarella, zdarza się również ementaler oraz sery twarde. Na sklepowych półkach nadal dominują sery topione.
Ogromy chiński rynek kusi też polskich plantatorów borówek amerykańskich. O tym, że po dwóch latach rozmów Chiny otwierają swój rynek na borówki amerykańskie z Polski, pisze portal money.pl. Współpraca z Pekinem w tym zakresie ma ruszyć z większą mocą po tym, jak w czerwcu br. polski minister rolnictwa i szef Generalnej Administracji Celnej Chin podpisali „Protokół ustalający warunki fitosanitarne dla świeżych owoców borówki wysokiej, eksportowanych z Polski do Chin".