O Chinach w mediach w marcu
W marcu media najwięcej uwagi poświęciły spotkaniu prezydenta Chin Xi Jinping z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz relacjom na linii Chiny-Rosja.
Wokół spotkania prezydentów
W Moskwie przywódcy rozmawiali o pogłębianiu dwustronnej współpracy oraz o wojnie na Ukrainie. Podpisali też wspólne oświadczenie, w którym mowa jest o „pogłębianiu wszechstronnego strategicznego partnerstwa koordynacji w nowej erze” i w którym stwierdzają, że relacje Chin z Rosją nie stanowią „polityczno-wojskowego sojuszu, jakie tworzono w czasie zimnej wojny”, ale są „nadrzędne w stosunku do takiej współpracy”. Sekretarz stanu USA Antony Blinken ocenił, że wizyta Xi w Moskwie pokazała, iż Chiny, zamiast potępiać zbrodnie wojenne na Ukrainie, wolą dyplomatycznie osłaniać Rosję.
Komentatorzy, po spotkaniu na szczycie, zwracają uwagę, że przywódca Chin powraca z Moskwy jako triumfator. Spotkanie z Władimirem Putinem potwierdziło wasalną pozycję Rosji, która godzi się na coraz głębsze gospodarcze uzależnienie od Chin.
Nie minął jednak nawet tydzień od moskiewskiego spotkania, a Władimir Putin ogłosił, że Rosja zamierza umieścić broń jądrową na Białorusi. To oświadczenie oceniono jako upokorzenie prezydenta Chin Xi Jinpinga, ponieważ zaledwie kilka dni wcześniej we wspólnym oświadczeniu obaj przywódcy zadeklarowali swój sprzeciw wobec stacjonowania broni jądrowej za granicą.
Więcej na ten temat:
Chiny kredytują kraje rozwijające się
Ludowy Bank Chin od 2000 roku przeznaczył co najmniej 240 mld dolarów na pomoc zagranicznym kredytobiorcom. Pieniądze trafiły do 22 krajów rozwijających się. Pekin poszerza w ten sposób swoją strefę wpływów.
W ciągu jednego pokolenia Chiny stały się największym na świecie suwerennym pożyczkodawcą dla gospodarek rozwijających się.
„W obliczu rosnącej listy biednych krajów borykających się z problemami zadłużenia, Chiny sięgają po swoje ogromne rezerwy banku centralnego, aby stać się źródłem funduszy awaryjnych, które pozwolą na ratowanie niektórych z tych samych narodów, którym przez lata udzielały pożyczek” – pisze Bloomberg.
Waszyngton ostrzega, że Chiny wabią biedniejsze kraje, a te wpadają w pułapkę zadłużenia. Zdaniem Amos Hochsteina, doradcy Białego Domu, Chiny same doprowadziły do powstania wielu długów. A teraz część krajów ma prosić m.in. MFW o pomoc w ich spłacaniu.
Więcej na ten temat:
Chiny odradzają się po pandemii
Chińska gospodarka może odbudować się po pandemii COVID-19 znacznie szybciej, niż przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. To dlatego, że ożywił się popyt wewnętrzny, z którym wcześniej był w Chinach problem.
Chińczycy wydają jednak pieniądze ostrożniej niż przed pandemią. Najwolniej odbudowują się rynek wyrobów luksusowych i motoryzacja. Popyt nie rośnie jeszcze tak szybko, aby producenci mogli podnosić ceny.
Trzy miesiące mijają od postcovidowego otwarcia Chin. Pierwsze tygodnie po postcovidowym otwarciu Państwa Środka napawały optymizmem, a pozytywnym sygnałem był Nowy Rok, po którym ruszyły zakupy i podróże. W styczniu prognozowano, że tegoroczny chiński PKB wzrośnie o około 5 proc. Obecnie mówi się o 5,5 proc., a nawet więcej.
Czy rzeczywiście tak będzie, w dużej mierze zależy od konsumentów i odłożonego popytu. Na razie nie widać, żeby wydawali oni pieniądze bez opamiętania, ale biura podróży i centra handlowe są już pełne.
Więcej na ten temat:
Mniej dzieci – mniej przedszkoli
Liczba przedszkoli w Chinach spadła w ubiegłym roku o 5 tysięcy. Spowodowane jest to głównie tym, że w kraju rodzi się mniej dzieci – poinformował portal finansowy Yicai, powołując się na dane ministerstwa edukacji.
W 2022 roku wskaźnik urodzeń w Chinach spadł do najniższej wartości w historii: z 7,52 do 6,77 na tysiąc mieszkańców. Jednocześnie odnotowano wysoką liczbę zgonów. Ludność Chin skurczyła się w ubiegłym roku o blisko 850 tysięcy. Poprzedni spadek populacji wystąpił w okresie Wielkiego Głodu w 1961 roku.
ONZ spodziewa się, że do 2050 roku populacja Chin zmniejszy się o 109 milionów mieszkańców.
Więcej na ten temat:
https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8687338,chiny-przedszkola-sa-zamykane.html
Trzeci przypadek wirusa H3N8 u człowieka
W Chinach zgłoszono trzeci przypadek zakażenia człowieka wirusem grypy ptaków H3N8 – podał dziennik "South China Morning Post", powołując się na chińskie służby medyczne. Pierwszą taką infekcję odnotowano w prowincji Henan w 2022 roku.
Zakażenie wirusem H3N8 potwierdzono u 56-letniej kobiety z miasta Zhongshan w prowincji Guangdong na południu Chin. Miała ona kontakt z żywym drobiem, a wokół jej domu przebywały dzikie ptaki.
Zakażenie określono jako „przypadek sporadyczny”, a ryzyko transmisji wirusa wśród ludzi jako niskie.
Chiny posiadają duży przemysł drobiowy, a kraj zamieszkuje wiele gatunków dzikich ptaków. W Chińskiej Republice Ludowej obecnych jest też wiele typów wirusa ptasiej grypy, które sporadycznie infekują ludzi, zazwyczaj pracowników ferm.
Więcej na ten temat:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/chiny-trzecie-zakazenie-wirusem-h3n8-u-czlowieka