O Chinach w mediach w październiku
Nowa trasa w ruchu kolejowym
W ostatnich tygodniach na intermodalnych trasach łączących Azję Wschodnią z Europą pojawiły się liczne kongestie. Ich przyczyną są m.in. ograniczenia w ruchu kolejowym spowodowane pracami modernizacyjnymi oraz rosnące zainteresowanie transportem kolejowym na Nowym Jedwabnym Szlaku.
W odpowiedzi na te wyzwania firma Bahnoperator planuje uruchomienie nowego pociągu blokowego. Skład ten będzie w stanie przetransportować 42 kontenery bezpośrednio z Xi’an do terminalu Melzo pod Mediolanem. Dzięki temu udoskonalonemu połączeniu czas przejazdu wyniesie od 18 do 20 dni, co czyni go konkurencyjnym wobec transportu morskiego.
Ambitne plany Chin
15 października Chińska Akademia Nauk (CAS), Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) oraz Chińskie Biuro Inżynierii Załogowych Lotów Kosmicznych (CMSEO) zaprezentowały Długoterminowy Plan Rozwoju Nauki o Kosmosie (2024-2050). Dokument ten kładzie nacisk na rozwój krajowych misji naukowych, wspieranie badań kosmicznych oraz kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr.
Podczas prezentacji, wiceprezes CAS zwrócił uwagę na niewystarczający poziom badań kosmicznych prowadzonych w Chinach, deklarując, że kraj dołoży wszelkich starań, aby stać się globalnym liderem w tej dziedzinie. Plan, o którym mowa wyżej, mający na celu uczynienie z Chin kosmicznego supermocarstwa, został podzielony na trzy etapy, które rozciągają się aż do 2050 roku.
Pierwszy etap skoncentruje się na misjach związanych z Księżycem, w tym na planowanym załogowym lądowaniu chińskich astronautów na jego powierzchni do 2030 roku. Drugi zakłada realizację misji mającej na celu pobranie próbek z Wenus, z kolei trzeci etap ma na celu rozwijanie współpracy międzynarodowej oraz wymiany danych naukowych w ramach globalnych projektów kosmicznych.
https://space24.pl/nauka-i-edukacja/ambitne-plany-chin-celem-bycie-supermocarstwem-w-kosmosie
Kosmiczne uprawy Chińskich nasion
Pod koniec września chiński satelita Shijian-19 wyniósł w przestrzeń kosmiczną 16 odmian jęczmienia górskiego i rzepaku, o łącznej masie 520 gramów. Celem tej misji jest przeprowadzenie eksperymentów hodowlanych, które Chińska Narodowa Administracja Kosmiczna uznała za nowy krok w tworzeniu zaawansowanego laboratorium do hodowli. Dzięki wykorzystaniu ekstremalnych warunków panujących w kosmosie, naukowcy dążą do wywoływania mutacji genetycznych w nasionach.
Po zakończeniu misji nasiona zostaną sprowadzone na Ziemię, gdzie przejdą proces selekcji, mający na celu wyhodowanie nowych odmian roślin odpornych na trudne warunki uprawy. Chiny już od wielu lat wiodą prym w tej dziedzinie, a założone w maju pierwsze na świecie laboratorium w Cona ma wspierać rozwój rolnictwa o zwiększonej produktywności w regionie Xizang.
https://chiny24.com/wiadomosci/kosmiczne-uprawy-roslin
Państwo Środka w posiadaniu prywatnych kolei dużych prędkości
We wrześniu w Chinach ruszyła druga prywatna kolej dużych prędkości. Linia prowadzi z HangZhou do oddalonego o 276 km WenZhou, łącząc dwa bardzo ważne centra biznesu. Na tej trasie pociągi poruszają się z prędkością do 350 km/h, co skraca czas podróży o prawie 90 minut!
Budowa linii ruszyła w 2020 roku, a do jej realizacji powołano specjalną spółkę, w której 51% udziałów posiada prywatna BaiSheng United Group, a pozostałe udziały należą do spółek państwowych. To już druga prywatna linia szybkiej kolei w Państwie Środka – pierwsza, mierząca 266,9 km, łączy Hangzhou, Shaoxing i Taizhou.
Chiny od lat intensywnie zachęcają prywatne podmioty do inwestycji w duże projekty infrastrukturalne. W ostatnich latach kraj zaprezentował 3 556 propozycji projektów partnerskich w różnych sektorach, podkreślając swoje zaangażowanie w rozwój współpracy prywatno-państwowej.
https://chiny24.com/wiadomosci/druga-prywatna-linia-kolei-duzych-predkosci-uruchomiona
Najwolniejszy kwartalny wzrost gospodarki od ponad roku
Trudności na rynku nieruchomości i niski popyt krajowy spowodowały spowolnienie gospodarcze w Chinach. Z danych Narodowego Biura Statystycznego (NBS) wynika, że mimo podjętych działań nastąpiło załamanie zaufania przedsiębiorstw i konsumentów.
Wielu analityków twierdzi, że obniżenie stóp procentowych i kosztów kredytów hipotecznych, czy zwiększenie wsparcia dla deweloperów znajdujących się w trudnej sytuacji nie wystarczy aby przywrócić zaufanie konsumentów i przedsiębiorstw oraz złagodzić presję deflacyjną.
PKB Chin w III kwartale bieżącego roku osiągnęło najniższy poziom od początku 2023 roku, w którym to zaczęto znosić pandemiczne restrykcje.
Morska turbina wiatrowa o rekordowej mocy
Chiński koncern Dongfang Electric Group stworzył największy na świecie morski zespół turbin wiatrowych, cechujący się rekordową wydajnością oraz największą średnicą wirnika. 26-megawatowa turbina składa się z imponującej liczby ponad 30 tysięcy komponentów.
Turbina ta została zaprojektowana z myślą o pracy w wymagających warunkach morskich – jest odporna na tajfuny i korozję, co gwarantuje jej niezawodność. Zastosowane zaawansowane technologie zwiększają jej efektywność energetyczną o ponad 2% a przy prędkości wiatru 10 m/s urządzenie jest w stanie pracować przez ponad 4000 godzin rocznie.
Dzięki swojej mocy, pojedyncza turbina może wytworzyć wystarczającą ilość czystej energii, aby zaspokoić roczne potrzeby 55 tysięcy przeciętnych gospodarstw domowych. Tym samym pozwala na zaoszczędzenie ponad 30 tysięcy ton węgla i ograniczenie emisji dwutlenku węgla o ponad 80 tysięcy ton.
Wyścig polskiego mleka
Polscy eksporterzy mleka tacy jak Mlekpol, Mlekovita, Łowicz, Spomlek i Polmlek stają przed poważnym wyzwaniem, gdyż Chiny intensywnie inwestują w krajową branżę mleczarską. W pierwszej połowie 2024 roku wartość polskiego eksportu mleka do Chin spadła o 41,6% w porównaniu z rokiem ubiegłym, osiągając jedynie 34,4 mln USD, co skutkowało wypadnięciem z czołowej dziesiątki eksporterów.
W tej sytuacji polskie firmy muszą stawić czoła rosnącej konkurencji ze strony globalnych producentów, co może jeszcze bardziej utrudnić im zdobywanie chińskiego rynku. Zwiększone inwestycje w chińską branżę mleczarską pozwalają lokalnym producentom oferować produkty o wysokiej jakości i konkurencyjnych cenach, co przyciąga uwagę chińskich konsumentów.
Odkrycie jaj dinozaura w Chinach
W Ganzhou w Chinach dokonano niezwykłego odkrycia – znaleziono jaja dinozaura, które są najmniejsze, jakie kiedykolwiek widziano. Jaja te mogą stanowić istotny dowód na to, że wzrost tych prehistorycznych stworzeń zachodził znacznie szybciej, niż dotychczas sądzono.
Najmniejsze ze znalezionej szóstki mierzy zaledwie niecałe 3 cm długości. Odnalezione jaja pochodzą od nieznanego dotąd drapieżnika, który został nazwany Minioolithus ganzhouensis. Ten dinozaur był bliskim krewnym tyranozaura i najprawdopodobniej należał do grupy niedużych tyranozauridów. Odkrycie to rzuca nowe światło na wiedzę o tych fascynujących gadach sprzed milionów lat.