O Chinach w mediach we wrześniu
Wielkie zmiany emerytalne w Chinach
Chiny, mając obecnie jeden z najniższych wieków emerytalnych, stoją w obliczu wyzwań związanych z rosnącym starzeniem się społeczeństwa oraz kurczącym się budżetem emerytalnym. W odpowiedzi na te problemy rząd zatwierdził propozycję podniesienia ustawowego wieku emerytalnego z 60 do 63 lat dla mężczyzn oraz z 50 do 55 lub 58 lat dla kobiet, w zależności od wykonywanego zawodu.
To jednak nie koniec planowanych zmian. Państwo Środka zamierza wprowadzić dalsze reformy, które obejmują zwiększenie składek do systemu ubezpieczeń społecznych do roku 2030 oraz wprowadzenie wymogu, aby świadczenia emerytalne były wypłacane wyłącznie osobom, które odprowadzały składki przez co najmniej 20 lat, począwszy od 2039 roku.
Sytuację w Chinach pogarsza spowalniająca gospodarka, niskie świadczenia rządowe oraz polityka jednego dziecka, która obowiązywała przez dekady. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba emerytów w Chinach wzrośnie o około 300 milionów, co stawia przed rządem ogromne wyzwania w zakresie zapewnienia zrównoważonego systemu emerytalnego.
Import polskiego drobiu wstrzymany
W sierpniu poinformowano, że w Polsce, w województwie lubuskim wykryto ogniska niebezpiecznej grypy ptaków. Potwierdzenie tego faktu miało miejsce 22 sierpnia, kiedy to w badaniach laboratoryjnych wykryto obecność wirusa w komercyjnym gospodarstwie hodującym 14 730 indyków rzeźnych. W bieżącym roku stwierdzono łącznie 26 ognisk grypy ptaków (HPAI) u drobiu, 3 u ptaków utrzymywanych w niewoli oraz 21 u dzikiego ptactwa.
W rezultacie import drobiu z Polski do Chin został wstrzymany. Jak poinformował Główny Inspektor Weterynarii, zakaz objął cały kraj i dotyczył wszystkich zakładów.
Do końca roku planowane jest zakończenie polsko-chińskich negocjacji dotyczących regionalizacji. Celem jest wypracowanie rozwiązania, które w przypadku wykrycia lokalnych ognisk grypy ptaków pozwoli na kontynuowanie eksportu drobiu z niedotkniętych zarażeniem regionów Polski.
Wzrost cen ropy a ożywienie gospodarki w Chinach
W związku z gwałtownym wzrostem ceny ropy na światowych giełdach paliw zapanowało poruszenie.
Na nowojorskiej giełdzie ceny ropy przekroczyły 71 USD za baryłkę, co stanowi najsilniejszy tygodniowy wzrost od kwietnia. Wzrost cen może być związany z obawami, że konflikt między Izraelem a Hezbollahem przerodzi się w regionalną wojnę, co mogłoby doprowadzić do zakłóceń w dostawach surowców z tego kluczowego regionu.
o działaniach władz mających na celu wsparcie słabnącej gospodarki. Bank Centralny Chin obniżył 14-dniową stopę reverse repo do 1,85 proc. Inwestorzy liczą, że nowe środki finansowe przyczynią się do ożywienia wzrostu gospodarczego w Chinach, co z kolei mogłoby pobudzić globalną gospodarkę.
Żywioły nie oszczędzają Chin - najsilniejszy tajfun od 75 lat
Tajfun Bebinca, najsilniejszy, jaki nawiedził Szanghaj od 1949 roku, uderzył w południowo-wschodnie przedmieścia chińskiej metropolii. Ewakuowano ponad 400 tys. osób, a setki lotów i kursów pociągów zostały odwołane. Władze miasta zaleciły 25 milionom mieszkańców pozostanie w domach, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z huraganowym wiatrem.
Na dwóch głównych lotniskach w Szanghaju wszystkie loty zostały wstrzymane, a ruch promów i pociągów został całkowicie zablokowany. W nocy zamknięto również drogi szybkiego ruchu prowadzące do miasta, wprowadzono ograniczenie prędkości i częściowo wstrzymano ruch metra.
Wzrost importu ropy naftowej w Chinach
W sierpniu Chiny odnotowały znaczący wzrost importu ropy naftowej, który osiągnął poziom 49,1 mln ton. Został on osiągnięty dzięki wprowadzeniu atrakcyjnych rabatów przez Rosję, co przyczyniło się do zwiększenia konkurencyjności jej surowca na rynku.
Na drugim miejscu wśród dostawców uplasowała się Malezja, która może pełnić rolę nieoficjalnego pośrednika w dostawach ropy z Iranu i Wenezueli, zwiększając swoją sprzedaż do 7,5 mln ton. Irak z kolei odnotował przyrost dostaw o 43,1%, co świadczy o rosnącej dynamice jego eksportu.
Zwiększony import ropy naftowej do Chin, sugeruje powolne ożywienie gospodarcze w tym kraju. Eksperci przewidują, że w nadchodzących miesiącach może dojść do dalszego przyspieszenia wzrostu, co będzie miało wpływ na międzynarodowy rynek ropy i ceny surowca.
Zatonięcie nowego chińskiego okrętu podwodnego o napędzie atomowym
Chiny, dysponujące największą marynarką wojenną na świecie, rozpoczęły produkcję nowej generacji okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Według urzędnika Pentagonu, pierwszy tego typu okręt zatonął na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Wciąż pozostaje niewiadomą, czy na pokładzie znajdowało się paliwo jądrowe oraz jakie były przyczyny tego incydentu.
Informacje na temat zdarzenia opierają się na analizie zdjęć satelitarnych, które ukazują częściowo zanurzony okręt podwodny oraz dużą operację ratowniczą prowadzoną w jego okolicy. W sierpniu pojawiły się kolejne fotografie, na których okręt ponownie znajduje się przy nabrzeżu. Nie wiadomo jednak, czy zacumowany okręt jest tym samym, który został odholowany, czy są to dwie różne jednostki.
Rzecznik ambasady Chin w Waszyngtonie stwierdził, że w tej sprawie nie ma żadnych dodatkowych informacji do przekazania.
800 plus dla firm w Chinach
W Chinach ponad 20% młodych ludzi w wieku 16-24 lat zmaga się z bezrobociem, co skłoniło władze do wprowadzenia nowego programu wsparcia. Jak informuje agencja Reuters, chińskie ministerstwo zasobów ludzkich ogłosiło, że firmy zatrudniające młodych ludzi lub absolwentów zarejestrowanych jako bezrobotni przez co najmniej dwa lata mogą otrzymać jednorazową dotację w wysokości do 1500 juanów (około 800 zł) na każdą nowo zatrudnioną osobę.
Aby skorzystać z dopłaty, pracodawcy muszą podpisać umowę i zarejestrować pracowników w programie ubezpieczenia od bezrobocia.
Chiny na drodze do zmniejszenia emisji
W pierwszej połowie 2024 roku chińskie władze prowincjonalne zatwierdziły budowę nowych bloków energetycznych na węgiel o łącznej mocy 9 gigawatów, co stanowi spadek o 83% w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zmniejszenie to może być wynikiem rosnącego udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w chińskim miksie energetycznym. Państwo Środka już w lipcu 2023 roku osiągnęło cel dotyczący przyrostu mocy farm wiatrowych i słonecznych, który był planowany na rok 2030.
Z danych przedstawionych przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) wynika, że udział węgla w miksie energetycznym zmniejszył się w maju do rekordowego poziomu 53%, a emisje dwutlenku węgla w drugim kwartale 2024 roku również zanotowały spadek, co jest pierwszym takim przypadkiem od końca 2022 roku.
https://chiny24.com/wiadomosci/chiny-nowe-bloki-weglowe-o-mocy-9-gigawatow-poczatek-trendu-spadkowego