Przesyłka z Chin
  • Home
  • Blog
  • Kontakt

O Chinach w styczniowych mediach

22 stycznia br. rozpoczął się Chiński Nowy Rok – Rok Królika. W chińskiej tradycji królik symbolizuje spokój i harmonię. Przeglądając styczniowe doniesienia medialne dotyczące Chin, trudno jednak znaleźć uspokojenie.

O tym, że chińska gospodarka wreszcie pozbyła się pandemicznych hamulców i zwiastuje ożywienie gospodarcze całemu światu, a także o kryzysie demograficznym w Chinach, mówi w wywiadzie opublikowanym na portalu money.pl prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego. W rozmowie poruszono również inne wątki powiązane z tymi tematami wątki – groźbę inflacji, prognozę wzrostu gospodarczego, politykę Chin w kontekście agresji Rosji na Ukrainę.

Więcej na ten temat:

https://www.money.pl/gospodarka/paradoks-w-chinach-gdy-ludzie-sa-biedni-stac-ich-na-wiele-dzieci-gdy-sie-wzbogacaja-juz-na-mniej-6856871402650176a.html

Niespokojnie wokół Tajwanu

Chiny uważają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję i systematycznie nasilają presję militarną, polityczną i gospodarczą, aby podkreślić swoje roszczenia do tej wyspy.

Na początku stycznia chińska armia przeprowadziła – jak informowało jej dowództwo –„wspólne patrole gotowości bojowej i aktualne ćwiczenia bojowe”. Według komunikatu ćwiczono uderzenia z lądu i morza. Ministerstwo obrony Tajwanu podało, że w ciągu 24 godzin wykryto wokół wyspy 57 chińskich samolotów bojowych i 4 okręty nawodne. 28 samolotów wleciało do strefy obrony powietrznej wyspy. Niektóre z nich przekroczyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między obu stronami. Na portalu gospodarkamorska.pl kolejne doniesienia o działaniach chińskich sił zbrojnych wokół Tajwanu pojawiły się ponownie w drugiej połowie stycznia.

W tym kontekście uspokajająco mają działać słowa szefa amerykańskiego Pentagonu, Lloyda Austina, który powiedział: „Widzieliśmy ostatnio bardzo prowokacyjne zachowanie ze strony chińskich sił i próby ustanowienia nowej normalności. Działalność lotnictwa nad Cieśniną (Tajwańską), zwiększona działalność okrętów powierzchniowych (...), ale co do pytania, czy to oznacza nadciągającą inwazję, to poważnie w to wątpię”.

Więcej na ten temat: 

https://www.gospodarkamorska.pl/chiny-przeprowadzily-kolejne-cwiczenia-wojskowe-wokol-tajwanu-68683

https://www.gospodarkamorska.pl/chinskie-samoloty-wojskowe-i-okrety-aktywne-w-okolicy-tajwanu-68911

https://www.gospodarkamorska.pl/chiny-prowokuja-ale-nie-zaatakuja-pentagon-o-sytuacji-wokolo-tajwanu-68750

Chiny w Afryce, Wielkiej Brytanii i na rynku samochodowym

Chiny są głównym źródłem importu dla ponad 30 afrykańskich państw – dowiadujemy się z portalu forsal.pl. Dwadzieścia lat temu było ich tylko kilka. Wartość chińskiego eksportu na Czarny Ląd wzrosła od 2000 do 2020 roku z 5 do 110 mld USD. Rośnie również, choć nie w tak szybkim tempie, afrykański eksport do Chin.

Państwo Środka rozpycha się również na brytyjskim rynku nieruchomości. Chiński państwowy fundusz inwestycyjny jest właścicielem – poprzez kilkadziesiąt spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych – ponad 250 nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w tym magazynów, parków handlowych oraz centrów dystrybucji żywności i innych towarów – donosi dziennik „Guardian” cytowany przez Polską Agencję Prasową. Obawy budzi to, że są to obiekty istotne z punktu widzenia łańcuchów dostaw.

Chiny są też niezwykle aktywne w branży samochodowej. Od 2020 roku potroiły sprzedaż samochodów na świecie, osiągając w 2022 roku ponad 2,5 miliona, wynika z danych China Passenger Car Association. Chińskie marki są liderami rynku na Bliskim Wschodzie i w Ameryce Łacińskiej. W Europie sprzedawane pojazdy wyprodukowane w Chinach to głównie modele elektryczne Tesla Inc. i byłe europejskie marki, takie jak Volvo i MG, oraz Dacia Spring lub BMW iX3, które są produkowane wyłącznie w Chinach.

Więcej na ten temat:

https://forsal.pl/gospodarka/artykuly/8646497,eksport-chin-do-afryki.html

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1527762%2Cguardian-chiny-skupuja-nieruchomosci-w-tym-kluczowe-dla-lancuchow-dostaw

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1280236,chiny-przejmuja-rynek-samochodowy

Czy to chiński szczyt koronawirusa?

Chińskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom poinformowało 22 stycznia br. o blisko 13 tys. zgonów z powodu COVID-19, które miały miejsce w tym kraju od 13 do 19 stycznia. Eksperci oceniają, że obecna fala pandemii koronawirusa osiąga w Chinach swój szczyt. Pisze o tym między innymi portal rynekzdrowia.pl.

Wysoką śmiertelność w chińskiej populacji potwierdzają dokumenty domów pogrzebowych świadczące, iż w ostatnich tygodniach gwałtownie wzrosły zakupy rzeczy niezbędnych w takich sytuacjach, od worków na zwłoki po piece kremacyjne. Eksperci spodziewają się, że w tym roku w Chinach z powodu Covid umrze ponad milion osób.

Portal medonte.pl pisze na ten temat w alarmującym tonie: „Katastrofa, szok, koszmar, horror — to słowa, które coraz częściej przewijają się na wieść o tym, co dzieje się aktualnie w Chinach. Po tym, jak władze zrezygnowały z obowiązującej niemal trzy lata twardej polityki zero covid, koronawirus wprost ‘rozsypał się’ po kraju, zakażając setki milionów obywateli”. 

 

Interesującą analizę dotyczącą koronawirusa w Chinach znajdziemy też na portalu Ośrodka Studiów Wschodnich.

Więcej na ten temat:

https://www.rynekzdrowia.pl/Choroby-zakazne/Chiny-Eksperci-fala-pandemii-koronawirusa-osiagnela-szczyt-Nawet-36-tys-zgonow-dziennie,241594,22.html

https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,chiny-jak-z-horroru--co-tam-sie-dzieje--eksperci--mamy-odpowiedz-na-dreczace-nas-od-dawna-pytanie,artykul,16613979.html

https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-01-16/chrl-po-naglym-porzuceniu-strategii-zero-covid

Chiny przeegzaminują dziennikarzy

Chiny planują wprowadzenie obowiązkowego państwowego egzaminu dla dziennikarzy, który sprawdzi ich poprawność polityczną oraz wierność władzom partii. Przepisy mają wejść w życie w lipcu. Kto nie zda egzaminu, straci prawo do wykonywania zawodu.

Jakiego rodzaju wiedzą będą musieli wykazać się dziennikarze?

Więcej na ten temat:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/chiny-panstwowy-egzamin-dla-dziennikarzy

 

  • +48 58 772 53 06
  • lcl@chg.pl
  • Polub nas
  • Home
  • Blog
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Mapa strony

© 2019 PrzesylkazChin.pl

Projekt i realizacja: artneo.pl