Polski import z Wietnamu
W 2020 roku wartość polskiego importu z Wietnamu wyniosła 3,33 mld USD, co było wzrostem względem roku poprzedniego o 6,1 %.
Polski import z Wietnamu
- Jak wygląda współpraca handlowa pomiędzy Polską a Wietnamem?
- Na jakich zasadach importujemy towary z Wietnamu?
- Co importujemy z Wietnamu?
- Podsumowanie
Mimo, że Wietnam nie znajduje się w czołówce krajów, z których najczęściej importujemy towary, to w ostatnich latach wzrosło znaczenie naszej wymiany handlowej. Wszystko za sprawą wzrostu gospodarczego Wietnamu, który jest obecnie jednym z najbardziej dynamicznych krajów wschodzących w swoim regionie, a także dzięki umowom handlowym, które Polska i Unia Europejska podpisały z tym krajem. Warto zatem przyjrzeć się, jak wygląda import z Wietnamu do Polski i odpowiedzieć na pytania: co, ile, i na jakich zasadach importujemy?
- Jak wygląda współpraca handlowa pomiędzy Polską a Wietnamem?
Polska zawiązała pierwsze stosunki dyplomatyczne i gospodarcze z Wietnamem od momentu uznania tego kraju przez większość państw w 1954 roku. W grudniu 1995 roku podpisano umowę między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Socjalistycznej Republiki Wietnamu o współpracy w transporcie morskim. Przełomem okazała się podpisana 27 czerwca 2012 roku Umowa o partnerstwie i współpracy (Partnership and Cooperation Agreement) pomiędzy Wietnamem a Unią Europejską, która stała się podstawowym dokumentem określającym ich współpracę gospodarczą. Umowa miała zachęcić do współpracy w takich dziedzinach jak: handel, środowisko, energetyka, nauka, technologia, turystyka, kultura, a także doprowadzić w przyszłości do podpisania umowy o wolnym handlu.
Na umowę o wolnym handlu pomiędzy UE a Wietnamem nie trzeba było długo czekać. EVFTA (EU-Vietnam Free Trade Agreement) podpisano 30 czerwca 2019 roku w Hanoi. Ustawa weszła w życie 1 sierpnia 2020 roku. Miała ona na celu zniesienie ceł dla 99 % produktów, a dla pozostałych wprowadzenie kontyngentów taryfowych. Umowa gwarantuje, że z dniem jej wejścia w życie zniesione zostanie 65 % ceł na towary eksportowane do Wietnamu z UE i 71 % ceł na towary importowane. Pozostałe mają zostać zniesione w ciągu najbliższych 10 lat. Wspomniane wyżej kontyngenty bezcłowe będą polegały na tym, że dane towary będzie można importować bez uiszczania cła, ale ich ilość będzie w jakimś stopniu ograniczona. Dotyczyć mają one głównie produktów rolnych, np, jaj, grzybów, ryżu, kukurydzy, czosnku i cukru. Umowa zapewnia także ochronę oznaczeń geograficznych.
Zniesienie ceł będzie szczególnie korzystne dla wietnamskich producentów eksportujących następujące produkty:
- Produkty farmaceutyczne,
- Chemikalia,
- Tekstylia,
- Części samochodowe.
Strona wietnamska spodziewa się silnego (nawet 20%) wzrostu w przypadku eksportu odzieży i obuwia do Unii Europejskiej. Bank Światowy natomiast przewiduje, że umowa zwiększy PKB Wietnamu o 2,4% i podniesie eksport nawet o 12%.
- Na jakich zasadach importujemy towary z Wietnamu?
Umowa EVFTA zakłada, że aby produkty nie były objęte opłatami celnymi muszą być całkowicie wyprodukowane w Wietnamie. Zapis ten był konieczny ze względu na ryzyko wykorzystywania braku ceł przez eksporterów chińskich oraz chińskie firmy, które coraz chętniej przenoszą swoją produkcję do Wietnamu. W związku z tym każdy importer będzie musiał posiadać odpowiednie świadectwo pochodzenia produktu.
Produkt można uznać za pochodzący z Wietnamu jeżeli:
- Został całkowicie wyprodukowany w Wietnamie,
- Został wyprodukowany z materiałów pochodzących z Wietnamu,
- Został stworzony z materiałów, które nie pochodzą z Wietnamu, ale zostały w odpowiedni sposób przetworzone.
Wszystkie produkty importowane z Wietnamu do UE muszą być transportowane bez dalszego przetwarzania w państwie trzecim. Dowód pochodzenia powinien zawierać oświadczenie o pochodzeniu oraz świadectwo pochodzenia wystawione przez właściwe instytucje w Wietnamie. Organy celne mogą zweryfikować, czy dany produkt rzeczywiście spełnia wszystkie wymogi pochodzenia.
Podmiot chcący importować towary z Wietnamu musi pamiętać o następujących dokumentach:
- List przewozowy (dowód przekazania towaru),
- Świadectwo pochodzenia (potwierdzenie, że produkt został wyprodukowany w danym państwie),
- Lista pakowa (dokument zawierający specyfikację danych produktów),
- Faktura handlowa.
Należy również pamiętać, że w przypadku towarów importowanych należy uiścić podatek VAT. Zwolnione z tej opłaty są jedynie przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro lub oznaczone są jako prezent, który nie ma charakteru handlowego. Innym podatkiem jest akcyza, która pobierana jest w przypadku np. wyrobów alkoholowych i tytoniowych.
Po wejściu w życie umowy rząd wietnamski podjął decyzję o zreformowaniu administracji celnej, co ma na celu usprawnić i przyśpieszyć odprawy celne. Rozbudowano elektroniczny portal celny, który umożliwia sporządzanie zgłoszeń elektronicznie, a także wprowadzono portal, na które wprowadzane będą wszystkie certyfikaty importowe i eksportowe oraz różnego rodzaju pozwolenia.
- Co importujemy z Wietnamu?
W 2020 roku wartość polskiego importu z Wietnamu wyniosła 3,33 mld USD, co było wzrostem względem roku poprzedniego o 6,1 %. Pomimo tego kraj ten zajmuje zaledwie 33.miejsce w polskim imporcie (0,53%). Dominującą rolę pełnią w nim wyroby przemysłu elektromaszynowego, które odpowiadają za więcej niż połowę jego wartości (59,1%), a także wyroby przemysłu lekkiego (24%), do którego zaliczamy m.in.: obuwie i artykuły tekstylne. Z Wietnamu chętnie importujemy także produkty rolno-spożywcze, tkaniny oraz ropę naftową. Większość towarów importowanych z Wietnamu przypływa do nas drogą morską.
Wśród samych produktów w 2020 roku importowano głównie:
- telefony komórkowe,
- części i zespoły urządzeń nadawczych, radarowych, odbiorników radiowych i telewizyjnych,
- obuwie,
- monitory, projektory,
- kawę,
- pieprz,
- meble.
Warto też wspomnieć, że wartość towarów importowanych z Wietnamu znacznie przekracza wartość rzeczy eksportowanych przez Polskę. Deficyt handlowy wyniósł w 2020 roku 2,94 mld USD. Z Polski do Wietnamu transportujemy głównie: artykuły rolno-spożywcze, wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby metalurgicze oraz chemiczne.
- Podsumowanie
Wietnam jest aktualnie głównym partnerem handlowym Polski z grupy Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej, do których należą inne duże azjatyckie kraje, takie jak Indonezja, Tajlandia i Filipiny. Umowa o wolnym handlu pomiędzy Tajwanem a Unią Europejską może doprowadzić do wzrostu zainteresowania wymianą handlową pomiędzy Tajwanem a Polską. Umowa wydaje się być korzystniejsza dla Wietnamu, ponieważ koszt wytworzenia towarów w tym kraju jest niższy, a tamtejsze firmy są dobrze przygotowane do ekspansji w Europie. Przez rosnące koszty pracy w Chinach Wietnam staje się jeszcze bardziej atrakcyjny ze względu na młodą siłę roboczą i niskie płace, co zwiększyło udział kraju w rynku towarów czasochłonnych. PKB Wietnamu cechuje się jedną z najszybszych dynamik wzrostu na świecie i wynosi aktualnie 6 % w skali roku.
Wymianie handlowej może też sprzyjać spora grupa wietnamskich imigrantów w Polsce. Ich liczbę szacuję się na około 40 tysięcy osób. Wielu z nich pełni obecnie funkcję pośredników w kontaktach handlowych pomiędzy Polską a Wietnamem.