Święto Pracy – czas na majówkę, również w Chinach
1 maja (poniedziałek) w Chinach obchodzony jest Dzień Pracy. To dzień ustawowo wolny. Trzeba o tym pamiętać planując biznesowe kontakty z chińskimi partnerami, zwłaszcza że również przez kolejne dwa dni Chińczycy do pracy się nie wybierają.
Sara Sun, nasza koleżanka z działu zakupu frachtów, która pochodzi z polsko-chińskiej rodziny, wyjaśnia: – Choć trzy dni są uznawane za święto publiczne, tylko 1 maja jest formalnie wolny, bo pozostałe dwa dni trzeba odrobić w weekend. W tym roku jeden dzień był odrabiany w niedzielę 23 kwietnia, a drugi będzie w sobotę 6 maja. Wolne, które trzeba odrobić, nazywa się 调休 (diào xiū).
Na stronie internetowej Polsko-Chińskiej Izby Gospodarczej dowiadujemy się, że do 2008 roku Święto Pracy w Chinach trwało aż siedem dni, później rząd zdecydował o skróceniu obchodów do trzech dni. W okresie rewolucji kulturalnej dni te uznawano za jedne z najważniejszych w chińskim kalendarzu. Organizowano wówczas wiece i demonstracje publiczne.
Oczywiście również dzisiaj istotną częścią Święta Pracy są oficjalne, uroczyste, państwowe obchody z udziałem oficjeli oraz przyznawaniem odznaczeń. Dla współczesnych Chińczyków jest to jednak przede wszystkim czas spotkań i wypoczynku z rodziną oraz przyjaciółmi. Popularne są uliczne występy, spotkania w parkach i różnego rodzaju festyny.
– Majowe święto obchodzi się dość podobnie jak w Polsce. Chińczycy podróżują za granicę, wyjeżdżają w rodzinne strony bądź spotykają się z rodziną i przyjaciółmi na pikniku w parku. W tym roku, przez połączenie z weekendem, majówka potrwa aż 5 dni – od 29 kwietnia do 3 maja, więc wiele osób zdecyduje się na pewno na podróże. Zawsze w tym okresie jest problem z biletami na pociąg – trzeba je kupować z dużym wyprzedzeniem – mówi Sara Sun.