Technologie a logistyka
W miarę modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski.
Czytałam bardzo ciekawy artykuł na gospodarkamorska.pl o tym, że „W modernizacji gospodarki morskiej obserwujemy rosnący popyt na usługi świadczone na rzecz tradycyjnych morskich branż. Centra usług wspólnych stają się integralną częścią tego sektora. Między innymi dzięki temu trendowi Trójmiasto ma szanse wyrosnąć na światowej klasy klaster morski”. Trudno się z tym nie zgodzić biorąc pod uwagę, jak Trójmiasto ściąga do siebie globalne centra i wykwalifikowaną kadrę pracowników. Bardzo popularne stało się, iż globalne korporacje otwierają na Pomorzu centra wsparcia. Do najbardziej znanych podanych przez portal gospodarkamorska.pl zaliczamy MacGregor (trójmiejskie centrum oferuje rozwiązania i usługi w zakresie obsługi ładunków morskich, operacji przeładunku i cumowania oraz przesytu ropy i gazu), Ocean Network Express (biuro ONE w Gdańsku zajmuje się m.in. oceną wewnętrznych procesów w grupie i optymalizacją logistyki), norweskiej firmy klasyfikacyjnej DNV GL (obecnej na rynku trójmiejskim od 1972 roku, która w 2016 roku rozszerzyła swoją obecność na Pomorzu o globalne centrum usług wspólnych w Gdyni), czy duńskiego operatora dowozowych serwisów kontenerowych Unifeeder. Do tego grona dołączył ostatnio duński Maersk Drilling, światowy lider świadczący usługi w zakresie odwiertów głębinowych, który przy wsparciu Invest in Pomerania wybrał Gdańsk na swoje nowe centrum usług i rozwiązań biznesowych. „Z punktu widzenia inwestorów, jednym z czołowych atutów Pomorskiego jest dostęp do absolwentów pomorskich uczelni i specjalistów różnego szczebla w dziedzinie technologii, logistyki, łańcucha dostaw, inżynierii oraz innych ekspertów, których można wykorzystać na rzecz stale modernizującego się sektora morskiego. Dzięki rozbudowanemu zapleczu akademickiemu i badawczemu, województwo pomorskie jest w stanie przyciągać inwestycje, które wymagają wysokich kompetencji i specjalistycznych kadr w różnych dziedzinach” – czytamy we wspomnianym artykule.
Coraz więcej firm zaczyna wykorzystywać również technologie kosmiczne, jak np.: porty w Gdańsku i Gdyni wykorzystują nowoczesne technologie cyfrowe, system do naliczania opłat za odprowadzanie wód opadowych, system badający zanieczyszczenia gleby, detektory emisji hałasu, stężenia pyłów i spalin. Coraz częściej wykorzystuje się też sztuczną inteligencję, dzięki czemu zmienia się całkowicie logistyka.