Transport morski i transport kolejowy z Chin- poradnik dla przedsiębiorców
Bardzo atrakcyjne ceny wielu produktów wpływają na coraz większą popularność importu różnych towarów z Chin. Przedsiębiorcy prowadzący współpracę z chińskimi producentami muszą jednak uważać na wiele kwestii związanych z przesyłką.
Bardzo atrakcyjne ceny wielu produktów wpływają na coraz większą popularność importu różnych towarów z Chin. Przedsiębiorcy prowadzący współpracę z chińskimi producentami muszą jednak uważać na wiele kwestii związanych z przesyłką. W zależności od tego, jaki rodzaj dostawy zostanie wybrany, zmienią się zarówno czas dostawy, jej koszt, a także poziom bezpieczeństwa całej usługi. Który rodzaj dostawy lepiej wybrać: transport morski czy kolejowy?
1.Morski transport produktów z Chin
Transport morski jest zdecydowanie najpopularniejszym i najczęściej wybieranym sposobem importu towarów z Chin. Warto zdecydować się na to rozwiązanie szczególnie w przypadku przesyłki dużej ilości produktów lub import towarów wielkogabarytowych.
Dzięki rozwijającemu się rynkowi importu z Państwa Środka pojawia się dużo nowych możliwości przesyłki towarów dla małych i średnich firm. Do lat 90. XX wieku import produktów z Chin wiązał się z koniecznością ściągania towaru w bardzo dużych ilościach, tak zwanych “ilościach kontenerowych”. Chodziło o to, że trzeba było wypełnić przynajmniej jeden kontener 20’, by całość operacji się opłacała. Obecnie transport morski pozwala na przewóz drobnicy z Chin w różnych ilościach.
Transport kolejowy z Chin pozwala na zdecydowanie szybsze dostarczenie towaru. Import towarów drogą lądową zajmie zaledwie około dwa tygodnie! Jest to wielka różnica pomiędzy transportem kolejowym, a morskim, który wymaga dużych pokładów cierpliwości. Importować można zarówno drobnicę, jak i przesyłki pełno kontenerowe.
Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku (nazywana również inicjatywą Pasa i Szlaku) została przedstawiona przez przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpinga, podczas jego wizyty w Kazachstanie w 2013 roku. Nawiązujący do historycznej trasy Jedwabnego Szlaku projekt zyskał aprobatę i deklarację uczestnictwa aż 70 państw i regionów (stanowiących razem światowego GDP i 60% światowej populacji). Ten projekt z pewnością zmieni realia kontaktów handlowych z Chinami, również dla Polski.