Przesyłka z Chin
  • Home
  • Blog
  • Kontakt

Biznesowa podróż do Chin – co warto wiedzieć?

Popandemiczne otwarcie Chin oznacza powrót do biznesowych podróży do Państwa Środka i ożywienie bezpośrednich kontaktów z chińskimi partnerami, kontrahentami, producentami. Podpowiadamy, co warto wiedzieć, o czym pamiętać i gdzie znaleźć istotne informacje przed wyprawą do Chin.

Najdroższe miasta

Według cytowanego przez portal chiny24.pl raportu ECA International, przygotowanego w oparciu o dane zebrane w 457 lokalizacjach w 190 państwach świata, najkosztowniejszym dla podróżujących biznesmenów miastem Azji jest Hong Kong. Dzienne koszty służbowego pobytu w tym mieście to 520 USD (ok. 2248 PLN). Określono je na podstawie analizy cen noclegów w hotelach 4-gwiazdkowych, przeciętnych kosztów posiłków, napojów alkoholowych i bezalkoholowych, usługowego prania i prasowania, przejazdów taksówkami oraz innych kosztów, które ponoszą podróżujący służbowo.

W pierwszej dziesiątce najdroższych miast Azji znalazły się jeszcze dwa chińskie miasta: na czwartym miejscu Szanghaj (392 USD, ok. 1696 PLN), a na ósmym Pekin (371 USD, ok. 1605 PLN). Drogo jest też Tajpej – stolica Tajwanu znalazła się na siódmym miejscu w zestawieniu (372 USD, ok.1609 PLN).

Wiza biznesowa

Aby swobodnie poruszać się po Chinach, niezbędna jest wiza. Osoby, które podróżują w interesach, muszą oczywiście postarać się o wizę biznesową (typu M), która pozwala na uczestnictwo w targach branżowych, przeprowadzenie wizytacji w fabrykach, wyjazd do Chin w celu odbycia spotkań biznesowych, negocjacyjnych itp.

Wiza M może być jedno-, dwu-, lub wielokrotnego wjazdu na teren ChRL. Pozwala przebywać w Chinach maksymalnie 90 dni. Może mieć różne okresy ważności: 3, 6 lub 12 miesięcy.

O tym, jakie dokumenty trzeba dołączyć do wniosku wizowego, można przeczytać tu: https://www.chinskiraport.pl/blog/wiza-biznesowa-zaproszenie-do-chin/#more-20531

Wiele przydatnych informacji, np. na temat ubezpieczeń, zdrowia, podróżowania po Chinach oraz tego, czego nie wolno wwozić i wywozić z Chi, można też znaleźć tu: https://www.gov.pl/web/chiny/idp

Wygodne płatności

Popularnym rozwiązaniem, które umożliwia obcokrajowcom wygodne płacenie w Chinach jest usługa Alipay Tour Pass. Umożliwia korzystanie z usługi kart przedpłaconych Banku w Szanghaju za pośrednictwem aplikacji. Po skonfigurowaniu konta można płacić kartą elektroniczną w Chinach kontynentalnych.

Cudzoziemcy mogą korzystać z tej aplikacji, jeśli są osobami fizycznymi, legitymują się zagranicznym paszportem i ważną wizą wjazdową w Chin oraz mają urządzenie mobilne z systemem iOS lub Android i kartę płatniczą wydaną przez VISA International, MasterCard International, Diners Club International Ltd. Lub JCB Co. Ltd.

Więcej informacji na temat aplikacji płatniczej, można znaleźć na portalu chinskiraport.pl 

Przydatne aplikacje

Z chińskimi partnerami biznesowymi nie skontaktujemy się szybko za pomocą Facebooka ani WhatsAppa. Chińska zapora sieciowa blokuje dostęp do wielu aplikacji i witryn popularnych w innych częściach świata. Chińczycy proponują własne alternatywy.

I tak, np. WeChat – pozwoli nie tylko łatwo i szybko komunikować się z chińskimi partnerami za pomocą czatów, połączeń głosowych i wideo rozmów, ale również przetłumaczy chińskie znaki na angielski albo udostępni w czacie w czasie rzeczywistym naszą lokalizację.

W Pleco – słowniku internetowym języka chińskiego – znajdziemy angielskie tłumaczenia chińskich słów oraz przykładowe zdania. Słówka można wyszukiwać w języku angielskim i chińskim. Można też sprawdzi wymowę.

DiDi z kolei to alternatywa dla tradycyjnych, chińskich taksówek. Aplikacja działa podobnie jak Uber, choć różnice w cenie będą duże. Będzie za to szybszym rozwiązaniem niż polowanie na wolną taksówkę na ulicy.

Aplikacja Dianping przyda się tym, którzy będą chcieli zarezerwować stolik w restauracji, umówić się na wizytę u kosmetyczki czy fryzjera albo wykupić bilet na basen czy siłownię.

Więcej o przydatnych aplikacjach można przeczytać tu: https://www.chinskiraport.pl/blog/przydatne-aplikacje-w-chinach/

  • +48 58 772 53 06
  • lcl@chg.pl
  • Polub nas
  • Home
  • Blog
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Mapa strony

© 2019 PrzesylkazChin.pl

Projekt i realizacja: artneo.pl