Chińskie rytuały w biznesie – jak się w nich odnaleźć?
Rytuały mają znaczenie – również w biznesie. W Chinach zdecydowanie większe niż w krajach europejskich. Przed wizytą u chińskiego partnera biznesowego warto sprawdzić, na co należy zwrócić uwagę, by nie popełnić gafy, która utrudni nawiązanie dobrej relacji i dalszą współpracę.
Chińczycy ogromną wagę przykładają do budowania relacji opartych o wzajemność i zaufanie. W Państwie Środka biznesu nie robi się szybko – liczy się bazująca na wzajemnym szacunku więź. Dlatego tak istotne jest składanie wizyt, wymienianie się podarunkami czy wspólne posiłki. Dla osoby niezaznajomionej z chińską kulturą, zwyczajami, a nawet przesądami to „pole minowe”.
Problemów może przysporzyć już wymiana wizytówek. Banalna, wydawać by się mogło, czynność jest w Chinach jednym z podstawowych biznesowych rytuałów. Ważne jest to, jakie informacje powinny się znaleźć na wizytówce, jak i to, kiedy, komu i w jaki sposób zostanie wręczona, a następnie schowana.
Kolejnym elementem o niebagatelnym znaczeniu są prezenty. Przykłada się do nich o wiele większą wagę niż w europejskiej kulturze. Trzeba pamiętać, żeby nie były zbyt kosztowne (aby nie zostały odebrane jak próba wręczenia łapówki i by nie sprawić problemu obdarowywanemu, który będzie czuł się w obowiązku do zrewanżowania się podarunkiem o podobnej wartości). Warto też wiedzieć, że istnieją tzw. „zakazane podarki”. Na liście prezentów, których należy unikać są przedmioty, które w kulturze i tradycji chińskiej mają mocno zakorzenione, negatywne znaczenia. Na przykład zegar, który symbolizuje odliczanie czyichś dni lub godzin do… śmierci. Symbolika kryje się również w sposobie pakowania, np. w kolorze papieru czy wstążki. Podobnie, jak w przypadku wizytówek znaczenie ma również, co, komu i kiedy wręczamy.
Pełne rytuałów i znaczeń jest również wspólne spożywanie posiłków – a te są niezbędnym elementem budowania relacji i więzi z chińskim partnerem. Tu również ważna jest hierarchia (kto, gdzie i przy kim siedzi), sposób jedzenia i okazywania zadowolenia z poczęstunku, a także sposób prowadzenia rozmowy.
Jeśli chcesz bezpiecznie przejść przez to „pole minowe” chińskich rytuałów, polecamy bezpłatny e-book dostępny w portalu ChinskiRaport.pl (https://www.chinskiraport.pl/darmowe-ebooki-import-z-chin), który zainspirował nas do tej publikacji. Znajdziecie w nim wiele cennych, praktycznych porad.