Chińskie Święto Zmarłych – czas dla dusz i rodziny
Qingming Jie, czyli chińskie Święto Zmarłych przypada na początek kwietnia. W tym roku Chińczycy świętują 5 kwietnia, ale trzema dniami wolnymi do pracy cieszyć się będą już od 2 kwietnia. Qingming Jie – w dosłownym tłumaczeniu Święto Czystej Jasności – związane jest nie tylko z kultem przodków, ale wyznacza też początek okresu wiosennego. Tradycja obchodzenia tego święta sięga ponad 2500 lat.
Święto, podobnie jak w przypadku polskiego Święta Zmarłych, poprzedza sprzątanie grobów, a w świątecznym dniu na cmentarzu zbiera się cała rodzina. Na tym jednak podobieństwa się kończą. Choć na grobach – tak jak w Polsce – pojawiają się znicze i kwiaty, to bardziej charakterystycznym elementem są kadzidełka. Zgromadzeni zaś wspominają zmarłych. Najstarszy w rodzinie zapala przed grobem świece. Przy grobie kładzie się pożywienie, np. miskę ryżu, herbatę albo wino, a członkowie rodziny składają trzy ukłony. Chodzi nie tylko o okazanie szacunku zmarłym, ale również o przebłaganie dusz, które błądzą, by nie prześladowały żywych. Odstraszaniu zbłąkanych złych duchów służą gałązki wierzby, które kładzie się na grobie albo zawiesza na bramie.
Chińczycy wierzą, że tułające się dusze zmarłych wiodą drugie życie i w związku z tym mają podobne potrzeby do żywych. Nadal kultywowana jest tradycja palenia na grobach imitacji wartościowych przedmiotów, np. pieniędzy, domów, samochodów, smartfonów, by przekazać zmarłym rzeczy niezbędne do życia po śmierci. Ma to związek z wiarą, że dusza po śmierci człowieka żyje tak długo, jak długo bliscy składają jej ofiary. Uważano też, że przodkowie czuwają nad żyjącymi członkami rodziny.
Chińskie Święto Zmarłych to nie tylko odwiedzanie cmentarzy. Nazwa święta dosłownie oznacza „czysty” i „jasny”, a świąteczny dzień jest zapowiedzią jasnych i pogodnych dni. Dlatego współcześni Chińczycy celebrują też wolne dni spotykając się i odpoczywając na łonie natury. Puszczają latawce z przyczepionymi małymi kolorowymi lampionami. Odcięcie sznurka latawca, by mógł swobodnie polecieć, ma swoje „magiczne” znaczenie – ma przynieść szczęście i powstrzymać nadejście chorób.
Chociaż Qingming Jie nie jest tak hucznie celebrowane jak Chiński Nowy Rok, prowadząc biznes z Chińczykami, powinniśmy pamiętać, że w tym okresie kontakt z naszymi kontrahentami i partnerami będzie utrudniony, jeśli nie niemożliwy. Trzeba wziąć to pod uwagę planując spotkanie czy zamówienia.