O Chinach w majowych mediach
Co nowego o Chinach pojawiało się w majowych mediach? Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Was krótki przegląd wybranych tematów i publikacji.
Iskrzy na styku USA - Chiny
Maj obfitował w zakulisowe spotkania amerykańskich i chińskich dyplomatów, a media w maju chętnie poruszały temat pogarszających się stosunków amerykańsko-chińskich. Niektóre pisały nawet o zimnej wojnie między tymi krajami. Pojawiały się też sygnały o szansach na poprawę w relacjach dwóch mocarstw.
Tę sytuację dobrze opisuje na technologicznym przykładzie wstęp do artykuły na portalu businessinsider.com.pl: „Stany Zjednoczone spektakularnie i wprost zakazują platformy TikTok, a Chiny blokują u siebie czołowego sprzedawcę chipów. A liderzy obu państw robią dobrą minę do złej gry. Tak technologiczna zimna wojna wchodzi w nowy etap”.
Symbolem pogarszających się stosunków między mocarstwami ma być też powrót z USA do Chin po 20 latach pandy Ya Ya.
Panda Ya Ya została wypożyczona do zoo w Memphis w 2003 roku, kiedy stosunki amerykańsko-chińskie były w szczytowej formie. Przekazano ją razem z samcem Le Le w ramach programu realizowanego przez te kraje w zakresie ochrony i badań pand wielkich. W ostatnich latach pojawiały się oskarżenia o nieodpowiednią opiekę nad zwierzęciem oraz apele. Teraz wróciła do Chin i po miesięcznej kwarantannie w Szanghaju została powitana w Pekinie..
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,29814431,chiny-panda-ya-ya-wrocila-po-20-latach.html
Elon Musk w Chinach
Szerokim echem w mediach odbiła się wizyta w Chinach Elona Muska, dyrektora generalnego koncernu Tesla. Pierwsza po trwającej trzy lata przerwie.
Elon Musk spotkał się w Pekinie z ministrem spraw zagranicznych Chin Qin Gangiem. W Szanghaju miał odwiedzić fabrykę Tesli.
Media spekulują jednak na temat tego, czy Muskowi chodziło głównie o fabrykę, czy o… podbój kosmosu. Chiny są drugim co do wielkości rynkiem Tesli po Stanach Zjednoczonych, ale też nie jest tajemnicą, że jeszcze w tej dekadzie zbudować bazę na Księżycu.
https://biznesalert.pl/elon-musk-chiny-ev-szanghaj/
I jeszcze o Chinach w kosmosie
Na początku maja media donosiły o powrocie na Ziemię tajemniczego, chińskiego statku kosmicznego.
Eksperymentalny statek kosmiczny powrócił po 276-dniowym pobycie na orbicie i według chińskich mediów państwowych ma to być koniec testowania krajowych technologii kosmicznych wielokrotnego użytku.
Reuters natomiast zwraca uwagę, że nie podano szczegółów na temat tego, czym był statek kosmiczny, jakie technologie były testowane, jak wysoko poleciał i dokąd zaprowadziły go orbity od czasu startu na początku sierpnia 2022 roku. Nie zostały też upublicznione zdjęcia statku.
Koniec maja natomiast przyniósł informację o wystrzeleniu przez Chiny statku kosmicznego. Jego trzyosobowa załoga przez pięć miesięcy będzie realizować misję na stacji orbitalnej Tiangong. Będzie prowadzać na orbicie testy i badania, między innymi zjawisk kwantowych. Będzie też weryfikować teorię względności i badać pochodzenie życia. Po pięciu miesiącach załogę zastąpi kolejna ekipa astronautów.
https://www.rp.pl/kosmos/art38542771-chiny-wyslaly-trzech-astronautow-na-swoja-stacje-kosmiczna
Chińskie dynastie
Nie samą polityką, gospodarką i… kosmosem człowiek żyje :-) Czasem, żeby lepiej zrozumieć teraźniejszość, warto zagłębić się w historię. Zapraszamy więc do lektury artykułu poświęconego chińskim dynastiom. Jakie dynastie znamy? Ile ich było? Co ważnego dla Chin wydarzyło się podczas panowania każdej z nich? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na portalu national-geographic.pl
https://www.national-geographic.pl/artykul/dynastie-chinskie-ich-znaczenie-i-wplyw-na-historie-chin