Przesyłka z Chin
  • Home
  • Blog
  • Kontakt

O Chinach w mediach w lutym

Jak co miesiąc sprawdzamy, co na temat Chin pisały media – tym razem przegląd lutego.

Chiny z Rosją

Zachodnie sankcje nałożone na Rosję po tym, jak rok temu zaatakowała Ukrainę, osłabiły rosyjską gospodarkę, ale nie spowodowały jej zapaści. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym roku może nawet zanotować wzrosty. Rosja utrzymuje się na powierzchni m.in. dzięki temu, że wspierają ją Chiny, które kupują rosyjską ropę, węgiel i gaz ziemny w znacznie większych ilościach niż przed inwazją Rosji na Ukrainę. Zastępują w ten sposób europejskich odbiorców. Natomiast chińskie produkty i półprodukty (np. elektronika, samochody, mikroczipy) zastąpiły w Rosji te, które straciła na skutek sankcji.

Chiny i Rosja idą też ramię w ramię na arenie międzynarodowej. Podczas spotkania ministrów finansów państw G20 w indyjskim Bengaluru nie udało się uzgodnić wspólnego komunikatu końcowego, ponieważ Pekin i Moskwa sprzeciwiły się porozumieniu. Różnice dotyczyły: potępienia rosyjskiego ataku na Ukrainę oraz kwestii umorzenia długu krajom ubogim.

Natomiast w rocznicę rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainie chińskie MSZ opublikowało dwunastopunktowe stanowisko wobec tego konfliktu, nazywane planem pokojowym, które spotkało się z krytyczną oceną wielu zachodnich autorytetów.

Więcej na ten temat:

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/tak-chiny-wspieraja-rosyjska-gospodarke-partnerstwo-z-desperacji/5xjd8mh

https://www.money.pl/gospodarka/chiny-i-rosja-znowu-to-zrobily-tym-razem-nie-chodzi-tylko-o-ukraine-6870390221093504a.html

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/swiat/artykuly/8667836,chiny-plan-pokojowy-rosja-usa-mydlenie-oczu.html

Chiny stawiają na węgiel

Podczas gdy kraje zachodu stawiają na zmniejszanie emisji CO2, w Chinach powstaje obecnie sześć razy więcej mocy opartych na węglu, niż we wszystkich pozostałych częściach globu razem wziętych.

Według raportu Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem oraz Globalnego Monitora Energii, samorządy lokalne w Chinach zezwoliły na 106 gigawatów nowych elektrowni, najwięcej od 2015 roku.

Gwałtowny wzrost liczby zezwoleń nastąpił po poważnych niedoborach energii elektrycznej latem ubiegłego roku, kiedy potężna susza wysuszyła zbiorniki elektrowni wodnych, przy jednoczesnym zwiększeniu zapotrzebowania na energię elektryczna dla systemów klimatyzacyjnych.

Zdaniem specjalistów nowe inwestycje węglowe są odzwierciedleniem wewnętrznej polityki gospodarczej Chin. Pekin, aby utrzymać wzrost PKB, godzi się na wiele nieracjonalnych inwestycji, które dobrze wyglądają w statystykach gospodarczych.

Więcej na ten temat:

https://www.wnp.pl/energetyka/chiny-stawiaja-na-wegiel-bedzie-50-gigawatow-nowych-mocy,682232.html

Autobusowe problemy w chińskich miastach

Lata wydatków na kontrole covidowe spowodowały, że kasy chińskich samorządów świecą pustkami. Ma to wpływ m.in. na wydatki na komunikację w miastach.

W Shangqiu, mieście liczącym 7,7 miliona mieszkańców groziło zatrzymanie komunikacji miejskiej. Jedyna firma zapewniająca tam przewozy autobusowe poinformowała, że od 1 marca wstrzyma usługi, powołując się na duże straty, które utrudniły wypłatę wynagrodzeń, a nawet ubezpieczenie pojazdów.

Według doniesień lokalnych mediów firma autobusowa w mieście Mohe w północno-wschodniej prowincji Heilongjiang ogłosiła plany wstrzymania usług już na początku lutego, ale zmieniła decyzję po interwencji rządu. Hrabstwo Dancheng, w prowincji Henan, tymczasowo zawiesiło usługi autobusowe w sierpniu 2022 r. z powodu spadku liczby pasażerów.

Więcej na ten temat:

https://forsal.pl/swiat/chiny/artykuly/8666758,chiny-transport-publiczny-puste-budzety-samorzadow.html

ChatGPT nie dla Chińczyków?

Interesting Engineering donosi, że chińskie organy regulacyjne zapowiedziały dużym firmom technologicznym, by publicznie nie oferowały usług ChatGPT. Według dostępnych informacji kilka chińskich spółek pracuje obecnie nad własnymi wersjami chatu i jak twierdzą, niedługo platformy zostaną upublicznione.

Obecne ruchy chińskich organów regulacyjnych miały miejsce po opublikowaniu artykułu przez państwowy serwis medialny China Daily, który napisał, że ChatGPT „może zapewnić pomocną dłoń rządowi USA w rozpowszechnianiu dezinformacji i manipulowaniu globalnymi narracjami dla własnych interesów geopolitycznych".

Czy dojdzie ChatGPT w Państwie Środka zostanie całkowicie zablokowany? W latach 2009-2010 Pekin zablokował Google, YouTube, Twittera i Facebooka, a w latach 2018-2019 Reddit oraz Wikipedię.

Więcej na ten temat:

https://geekweek.interia.pl/technologia/news-chatgpt-bedzie-zakazany-w-chinach,nId,6618134

  • +48 58 772 53 06
  • lcl@chg.pl
  • Polub nas
  • Home
  • Blog
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Mapa strony

© 2019 PrzesylkazChin.pl

Projekt i realizacja: artneo.pl